Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko raka piersi bez względu na wiek

21 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Uprawianie sportu przez ponad godzinę dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet w każdym wieku i o różnej wadze - poinformowali francuscy naukowcy podczas Europejskiej Konferencji nt. Raka Piersi (EBCC-9), która odbywa się w dn. 19-21 marca w Glasgow.

Wnioski są wynikiem metaanalizy 37 badań dotyczących zależności pomiędzy aktywnością fizyczną a ryzykiem raka piersi, opublikowanych w latach 1987 - 2013, w których łącznie wzięły udział ponad 4 mln kobiet.

"Choć wyniki różniły sie w zależności od typu nowotworu, w ogólnym rozrachunku przesłanie jest zachęcające" - mówi autor badań prof. Mathieu Boniol z Międzynarodowego Instytutu Badań w zakresie Prewencji Chorób (IPRI) w Lyon.

W porównaniu z kobietami, które były najmniej aktywne, u pań ćwiczących najwięcej ryzyko raka piersi było o 12 proc. niższe. Ochronny wpływ ćwiczeń nie obejmował jednak kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą.

"Dodanie raka piersi, łącznie z jego agresywnymi odmianami, do listy chorób, którym można zapobiegać poprzez aktywność fizyczną, powinno zmobilizować miasta do tworzenia warunków sprzyjających spacerowiczom i rowerzystom, budowy nowych obiektów sportowych czy promowania sportu poprzez kampanie społeczne. To niewymagający dużych nakładów finansowych i prosty sposób, który może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób generujących bardzo duże koszty zarówno dla systemu opieki zdrowotnej, jak i pacjentów oraz ich rodzin" - podkreśla prof. Boniol. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!