Cukrzycy w Polsce zbyt często leczeni w szpitalach

21 mar 2014 r.

247 mln zł rocznie kosztuje hospitalizacja pacjentów z cukrzycą. To większość wydatków NFZ na ich leczenie - wynika z raportu „Cukrzyca - analiza kosztów ekonomicznych i społecznych”. Zdaniem ekspertów znaczy to, że źle leczeni chorzy zbyt często doznają powikłań.

„Uderzył nas również niski poziom finansowania rehabilitacji dla chorych na cukrzycę. W zasadzie nikt nie mówi o tym, że pacjenci ci szczególnie wymagają rehabilitacji. Cukrzyca powoduje bowiem zmiany zwyrodnieniowe w stawach, co ogranicza sprawność ruchową, a ruch jest przecież bardzo istotnym elementem w terapii tej choroby” – podkreślił dr Gryglewicz.

Jak wyjaśnił, w raporcie zarekomendowano zwiększenie finansowania rehabilitacji dla chorych na cukrzycę w ramach programu prewencji rentowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Zdaniem autorów opracowania zmniejszyłoby to koszty ponoszone przez ZUS w związku z absencją chorobową pacjentów oraz świadczeniami z tytułu ich niezdolności do pracy (w tym rentami). Łączna kwota przeznaczona na renty z tytułu niezdolności do pracy osób z cukrzycą wyniosła w 2012 roku 367 mln.

„Warto inwestować w ten obszar, żeby zaoszczędzić na kosztach pośrednich i społecznych cukrzycy. Z naszego raportu wynika bowiem że jest to choroba ludzi w wieku produkcyjnym” – podkreślił dr Gryglewicz.

W raporcie eksperci rekomendują również utworzenie Krajowego Rejestru Pacjentów z Cukrzycą oraz opracowanie przez ministra zdrowia we współpracy ze środowiskiem diabetologów, pacjentów oraz NFZ, ZUS, Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH i Agencją Oceny Technologii Medycznych (AOTM) długofalowej „Strategii prewencji i leczenia cukrzycy w Polsce”.

„W chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca, chodzi o to, by dobrze leczyć pacjentów, którzy jeszcze nie mają powikłań. To jednak wymaga od decydentów bardziej dalekowzrocznego podejścia do polityki zdrowotnej, gdyż pierwsze efekty zmian, również finansowe, będziemy mogli obserwować najwcześniej za 10-15 lat” – zaznaczył prof. Czupryniak. Joanna Morga (PAP)

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!