Rozpoczął się VIII Kongres Top Medical Trends w Poznaniu

21 mar 2014 r.

VIII Kongres Top Medical Trends Poznań. Fot. Facebook, profil Termedia.

Ok. 3 tys. lekarzy bierze udział w rozpoczynającym się w piątek w Poznaniu VIII Kongresie Top Medical Trends. Podczas kongresu lekarze mają rozmawiać o priorytetach w leczeniu, a także o wynikach najnowszych badań naukowych.

"Podczas kongresu chcemy pokazać lekarzom praktykom, co w przeciągu minionego roku zdarzyło się w medycynie. W kongresie uczestniczy wielu lekarzy, co pokazuje, że ich środowisko jest głodne wiedzy. Wielu Polaków wyjeżdżających za granicę wraca do Polski, żeby się leczyć, to także świadczy o tym, że poziom naszej służby zdrowia jest coraz lepszy" - powiedział w piątek na konferencji prasowej przewodniczący Rady Naukowej Kongresu prof. Jacek Wysocki.

Specjaliści podczas spotkania prasowego zwracali uwagę na potrzebę edukacji. "Dotyczy ona zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Nadal co trzeci chory spośród 10,5 mln nie wie, że ma nadciśnienie, choć obowiązkiem lekarza jest przeprowadzenie pomiaru ciśnienia tętniczego podczas podstawowej wizyty. Z drugiej strony pacjenci z nadciśnieniem, mimo choroby, nie zmieniają swojego trybu życia. Oczekują tabletek, które same zwalczą chorobę" - zauważyła prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego prof. Danuta Czarnecka.

Konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii prof. Andrzej Kaszuba zwrócił uwagę na wzrost liczby chorych na nowotwory skóry, a także choroby przenoszone drogą płciową. "W porównaniu do 2012 roku odnotowano dwukrotnie wyższą liczbę chorych na kiłę" - zaznaczył prof. Kaszuba.

Jak zaznacza prof. Lidia Brydak, która jest kierownikiem krajowego ośrodka ds. grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, obecny sezon był łagodny. Jak dodała, w poprzednim sezonie zmarło 11 osób, a wcześniej 129 osób. Zwraca ona jednak uwagę na problem szczepienia wśród Polaków.

"Powinniśmy edukować Polaków i zachęcać ich do tego, żeby częściej szczepili się. Polska pod tym względem zajmuje ostatnie miejsce w Europie. Duża rola w tym lekarzy, którzy powinni rekomendować szczepienia" - przyznała prof. Brydak.

Sukcesem polskiej służby zdrowia są postępy w opiece endokrynologicznej. "Kilkanaście lat temu borykaliśmy się w kraju z niedoborem jodu wśród pacjentów, a obecnie jesteśmy stawiani za wzór walki z tym problemem" - powiedział konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii prof. Andrzej Lewiński.

W Kongresie Top Medical Trends, który potrwa w Poznaniu do niedzieli, bierze udział około 3 tys. osób - głównie lekarzy rodzinnych. Kongres potrwa do piątku.

Honorowy patronat nad kongresem objął prezydent RP Bronisław Komorowski. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!