W Polsce diagnoza raka płuc jest zbyt późna

21 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Z powodu zbyt późnego wykrycia guza jedynie 15 proc. chorych na raka płuca w Polsce nadaje się do radykalnego leczenia operacyjnego – podkreślali specjaliści w piątek na konferencji Fundacji Watch Health Care w Warszawie.

Eksperci przypomnieli, że na całym świecie nowotwór ten jest jednym z najtrudniejszych w diagnozowaniu i leczeniu.

Ordynator oddziału onkologii klinicznej w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii w Poznaniu prof. Rodryg Ramlau podkreślił, że według zaleceń brytyjskich od momentu, kiedy lekarz podstawowej opieki zacznie podejrzewać raka płuca, do rozpoczęcia leczenia - nie powinny upłynąć więcej niż dwa miesiące.

W ciągu miesiąca od pojawienia się pierwszych objawów należy rozstrzygnąć, czy na pewno jest to ten nowotwór. Najpóźniej po kolejnych 30 dniach powinno rozpocząć się leczenie.

„W naszym kraju mija często prawie pół roku od zgłoszenia się pacjenta do lekarza, zanim przeprowadzone zostaną wszystkie badania diagnostyczne i można rozpocząć leczenie. Wtedy jednak na ogół jest za późno na najbardziej skuteczne leczenie raka płuca, jakim jest radykalna operacja” – stwierdził specjalista.

Według danych Watch Health Care, pacjent po otrzymaniu skierowania od lekarza rodzinnego musi średnio czekać prawie półtora miesiąca na wizytę u pulmonologa i około dwóch miesięcy na wykonanie tomografii komputerowej. „Na konsultacje u torakochirurga, który decyduje o zakwalifikowaniu chorego do operacji, trzeba oczekiwać kolejny miesiąc, a często nawet 2-3 miesiące” powiedział prof. Ramlau. Kolejny miesiąc trwa oczekiwanie na zabieg.

Chorzy, którzy już nie mogą być operowani, bo ich choroba jest zbyt zaawansowana, np. z powodu przerzutów do innych narządów, poddawani są leczeniu, które jest już mniej skuteczne. Do wyboru jest wtedy chemioterapia i terapia ukierunkowana molekularnie oraz radioterapia. Niestety, na radioterapię też trzeba czekać – około 1,2 miesiąca, co również pogarsza efekty leczenia. U niektórych chorych nie jest możliwe nawet leczenie systemowe (chemioterapia i terapia ukierunkowana molekularnie).

„To zdecydowanie za długo, musimy to zmienić, inaczej trudno będzie poprawić w naszym kraju wyniki leczenie raka płuca” – alarmował prof. Ramlau. Dodał, że w tym względzie nic się nie zmieniło od 10 lat, mimo że w tym czasie powstało w kraju wiele nowych ośrodków zajmujących się leczeniem tej choroby nowotworowej. Jednym z podstawowych utrudnień jest limitowanie zabiegów – podkreślono na konferencji.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów dotyczących okresu od 2003 do 2005 wynika, że rok po wykryciu raka płuca nadal żyło 35 proc. mężczyzn oraz 42 proc. kobiet. Pięcioletnie przeżycia uzyskiwano wtedy u zaledwie 12 proc. mężczyzn i 17 proc. kobiet. W Europie Zachodniej osiąga się o kilka punktów procentowych lepsze wyniki (nowotwór ten wciąż jest jednym z najbardziej śmiertelnych).

Według najnowszego raportu Eurocare-5, w którym uwzględniono dane z lat 2006/2007, w całej Unii Europejskiej pięcioletnie przeżycia uzyskuje się u zaledwie 13 proc. chorych. W naszym kraju pięć lat przeżywa 14,4 proc. pacjentów z tym nowotworem.

Prof. Tadeusz Orłowski z Instytutu Gruźlicy i Chorób płuc w Warszawie powiedział, że mimo tej ponurej statystyki część chorych z rakiem płuca ma szanse na trwałe wyleczenie. Decyduje o tym czas postawienia diagnozy, zaawansowanie i typ histologiczny nowotworu. „Jeśli guz jest mały, a jego średnica nie przekracza 1 cm, zostanie szybko postawiona diagnoza i nie będzie zwłoki w podjęciu operacji, taki chory ma 93 proc. szans na wyleczenie albo przynajmniej przez wiele lat nie będzie miał nawrotu choroby” - podkreślił.

Specjaliści przyznali, że raka płuca trudno wykryć, gdyż długi czas przebiega w utajeniu, a gdy wywoła pierwsze objawy, to nawet dla lekarza są one mylące. Zdarza się, że chory długi czas niepotrzebnie leczony jest antybiotykami z powodu kaszlu i nawracającego zapalenia płuc, co zwykle świadczy o infekcji, ale czasami są to pierwsze objawy raka płuca, o czym szczególnie powinni pamiętać palacze papierosów.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!