Możemy wyczuć bilion zapachów

21 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Ludzki nos potrafi rozróżnić bilion różnych zapachów, choć dotychczas uważano, że w grę wchodzi ich najwyżej 10 000 – informuje „Science”.

Badania naukowców z Rockefeller University sugerują, że pod względem liczby wykrywanych bodźców nos może przewyższać oko i ucho. Na co dzień wykorzystujemy niewielką część naszego węchowego potencjału.

Ludzkie oko wyposażone jest w trzy rodzaje receptorów światła, które wspólnie potrafią dostrzec do 10 milionów kolorów. Ucho rozróżnia niemal pół miliona tonów.

Dotychczas naukowcy uważali, że nos ze swoimi 400 receptorami węchowymi rozróżnia tylko 10 000 zapachów. Było to przekonanie oparte na wynikach badań z roku 1927.

Specjaliści z Rockefeller University w Nowym Jorku postanowili zweryfikować ubiegłowieczną wiedzę i przeprowadzili eksperymenty, których 26 uczestników miało za zadanie rozróżniać koktajle 128 różnych pachnących cząsteczek, reprezentujących szeroką gamę zapachów – od trawy do cytrusów.

Cząsteczki mieszane były w sposób przypadkowy w grupach po 10, 20 czy 30, aby wytworzyć nietypowe zapachy. Następnie ochotników proszono, aby zidentyfikowali zapach trzech próbek – z których dwie były takie same, a jedna odmienna.

Na podstawie ekstrapolacji uzyskanych wyników naukowcy ocenili, ile rozmaitych zapachów uzyskanych drogą mieszania wszystkich 128 cząsteczek mogłaby rozróżnić jedna osoba. Okazało się, że byłoby to około biliona (miliona milionów) zapachów. Prawdopodobnie i ten wynik jest zresztą zaniżony.

Autorzy badań przyznają, że zwierzęta mają znacząco lepszy węch, także dlatego, że obróbką sygnałów węchowych zajmuje się większa niż u ludzi część ich mózgu. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!