Sposoby na skrócenie kolejek do lekarzy

21 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wśród zmian, które mają skrócić kolejki do lekarzy, zapowiedział m.in. wprowadzenie centralnych elektronicznych kolejek, większe kompetencje dla pielęgniarek, wyprowadzenie wyceny świadczeń z NFZ do AOTM, przedłużenie terminów umów ze świadczeniodawcami.

Arłukowicz zapowiedział m.in., że pielęgniarki otrzymają od 2016 roku możliwość zlecania niektórych badań oraz wypisania recept na wybrane leki, a także ordynowania wyrobów medycznych. Będą też mogły wystawiać recepty w ramach kontynuacji ordynacji lekarskiej. Jak mówił, "większość pielęgniarek to dzisiaj osoby świetnie wykształcone i muszą mieć kompetencje takie, jak ich partnerzy w krajach Europy Zachodniej".

Arłukowicz podkreślił, że wprowadzony zostanie obowiązek tworzenia map zapotrzebowania zdrowotnego, aby lepiej dopasować wydatkowanie publicznych środków do rzeczywistych potrzeb zdrowotnych obywateli. "Wyprowadzamy wycenę procedur medycznych z NFZ do Agencji Oceny Technologii Medycznych, aby wycena ta była uniezależniona od NFZ" - mówił minister.

Jedną z projektowanych zmian jest także zawieranie przez NFZ bezterminowych umów z lekarzami rodzinnymi i wydłużenie umów ze specjalistami do pięciu lat, a ze szpitalami do 10 lat, aby "przychodnie i szpitale mogły zaplanować swoją politykę inwestycyjną i kadrową".

Minister zapowiedział także budowę kolejek centralnych, elektronicznych, aby pomóc pacjentowi znaleźć miejsce, gdzie dane świadczenie otrzyma najszybciej, ale także, aby pacjenci nie zapisywali się do kilku kolejek jednocześnie. Ma to dotyczyć na początek "10 dziedzin medycyny, do których obecnie są największe kolejki", a potem stopniowo ma być rozbudowane na inne dziedziny.

Stworzymy inny system raportowania o kolejkach do NFZ. Obecnie poradnie i szpitale raportują średni czas oczekiwania, a wprowadzimy raportowanie cotygodniowe z podaniem pierwszego wolnego terminu i ilości osób oczekujących. "Koniec z prowadzeniem kolejek w szpitalach i przychodniach w zeszycikach, kajecikach i na kartkach" - mówił Arłukowicz, proponując w zamian elektroniczny centralny system prowadzenia kolejek. Pacjenci, zapisując się do specjalisty, będą zobowiązani do tego, aby dostarczyć oryginał skierowania.

W każdym oddziale NFZ ma funkcjonować infolinia dla pacjentów z informacją, w której poradni i ile dni oczekuje się na świadczenie.

Minister zapewnił, że proponowane zmiany są już opisane legislacyjnie.

Stanowisko szefa rządu odnośnie przedstawionych propozycji.

Będę czujnie obserwował prace ministra zdrowia i całego resortu na rzecz wprowadzenia w życie tzw. pakietu kolejkowego, który ma rozwiązać problem dostępu do specjalistów m.in. onkologii - zapowiedział w piątek premier Donald Tusk.

"Zmiany na korzyść pacjenta i reorganizacja, która realnie skróci kolejki w onkologii i innych dziedzinach, nie mogą być oparte na naiwnym przesłaniu, że znajdzie się jakaś gigantyczna ilość dodatkowych pieniędzy" - zaznaczył szef rządu. Dodał, że przy przygotowaniu propozycji starano się działać "w warunkach niepodnoszenia składki i tego, co jest w dyspozycji NFZ".

Tusk dodał jednocześnie, że intencje rządu dotyczące przygotowanego pakietu "spotkały się z intencjami środowiska onkologów, jeśli chodzi o szersze spojrzenie na kwestie walki z rakiem w Polsce". "Nie tylko skrócenie kolejek jest ważne, ale chodzi też o jakość leczenia i szanse na wyzdrowienie" - wskazał.

"Dlatego cieszę się, że przy okazji tej rozmowy na temat skracania kolejek rozmawialiśmy także o ambitnym narodowym planie walki z rakiem, bo chodzi o to, aby jakość leczenia była możliwie najwyższa" - mówił Tusk. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!