Trudne dzieciństwo prowadzi do zaburzeń hormonalnych

23 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Osoby wykorzystywane lub zaniedbywane w dzieciństwie charakteryzują się nieprawidłowym działaniem hormonów związanych z regulacją wagi - zawiadamia "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i powiązanych z nim instytucji zaobserwowali, że wykorzystywanie seksualne, a także fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad dzieckiem koreluje z długotrwałym upośledzeniem funkcjonowania jego systemu endokrynologicznego, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości, cukrzycy i innych zaburzeń metabolicznych.

U osób, które mają za sobą najcięższe doświadczenia z dzieciństwa, stwierdzono we krwi niższe stężenie adiponektyny oraz podwyższony poziom leptyny, iryzyny i białka C-reaktywnego (wskaźnika stanu zapalnego). Wszystkie te czynniki są związane z podwyższonym ryzykiem wystąpienia otyłości.

Leptyna to hormon, który odpowiada za kontrolę apetytu i gospodarki energetycznej człowieka. Iryzyna także odgrywa dużą rolę w regulacji metabolizmu. Tymczasem adiponektyna zmniejsza stan zapalny organizmu i już wcześniejsze badania wykazały, że otyli ludzie mają obniżoną zawartość tego hormonu we krwi.

"Wyniki naszego badania sugerują, że trudne dzieciństwo poprzez stres wpływa na funkcjonowanie układu endokrynologicznego, wywołując zaburzenia hormonalne, które mogą prowadzić do otyłości brzusznej w wieku dorosłym" - mówi Christos S. Mantzoros, jeden z badaczy.

W badaniu uczestniczyło 95 osób w wieku od 35 do 65 lat. Dane na temat ich doświadczeń z dzieciństwa uzyskiwano za pomocą metod kwestionariuszowych i wywiadów, a poziom hormonów mierzono na podstawie próbek krwi. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!