Nowa metoda leczenia glejaka

23 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Szwedzcy naukowcy testują substancję, która uśmierca komórki rakowe, a tym samym daje nadzieję na opracowanie nowej metody leczenia guza mózgu - informuje czasopismo "Cell".

Vacquinol-1 - to związek uznany przez badaczy z Instytutu Karolinska i Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) za najbardziej obiecujący przy tworzeniu nowych strategii leczenia glejaka (złośliwego nowotworu centralnego układu nerwowego). Substancja wywołuje niekontrolowany proces wakuolizacji komórek rakowych (powstawania nowych wakuoli), w wyniku którego błona komórkowa cząsteczek ulega rozerwaniu, a komórki nowotworowe dosłownie eksplodują.

Naukowcy przez pięć dni podawali Vacquinol-1 myszom, które były nosicielkami ludzkich komórek glejaka i obserwowali, jak wpłynie to na rozwój raka i długość życia gryzoni.

Okazało się, że substancja powodowała remisję nowotworu, a 6 z 8 leczonych myszy ciągle żyło po upływie 80 dni od rozpoczęcia badania, gdy tymczasem zwierzęta z grupy kontrolnej przeżywały z rakiem zaledwie 30 dni.

"To całkowicie nowy mechanizm leczenia raka. Potencjalne zabiegi medyczne bazujące na naszym odkryciu pozwoliłyby na walkę z glejakiem w zupełnie nowy sposób. Możliwe, że ta metoda byłaby skuteczna także przy innych rodzajach raka, ale jeszcze tego nie badaliśmy" - mówi Patrik Ernfors, współautor badania.

Obecnie leczenie glejaka mózgu obejmuje trzy opcje: operację, radioterapię i chemioterapię. Jednak przeżywalność pacjentów z tym typem nowotworu sięga przeciętnie zaledwie 15 miesięcy. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!