Promieniowanie UV obniża poziom kwasu foliowego

23 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Kobiety w ciąży lub planujące poczęcie dziecka powinny unikać nadmiernego kontaktu ze światłem słonecznym, aby ustrzec się przed zbyt niskim poziomem kwasu foliowego - zawiadamiają australijscy naukowcy.

Wyniki badań pracowników Uniwersytetu Queensland (Australia) zostały opublikowane w "Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology".

Badacze zaobserwowali, że u kobiet w wieku rozrodczym promieniowanie ultrafioletowe może być związane nawet z 20 proc. spadkiem stężenia kwasu foliowego w organizmie. W badaniu uczestniczyły panie z przedziału wiekowego 18-47 lat.

"Największe ryzyko dotyczy kobiet, które przebywają na zewnątrz w momencie, gdy promieniowanie UV jest najbardziej intensywne - czyli między godziną 10 a 15 - i nie stosują odpowiedniej ochrony przed słońcem" - mówi prof. Michael Kimlin, jeden z badaczy.

Chociaż rezultaty badania pokazały, iż poziom kwasu foliowego u kobiet spędzających najwięcej czasu na słońcu mieścił się w normie, był on zbyt niski niż ten zalecany dla przyszłych matek.

Kwas foliowy jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży i planujących zajście w ciążę, bo w dużym stopniu chroni przed poronieniem i wadami rozwojowymi płodu (np. rozszczepem kręgosłupa). Związek występuje m.in. w warzywach liściastych (głównie w szpinaku), roślinach strączkowych i owocach cytrusowych. Może być przyjmowany także w formie suplementu diety. Niektóre kraje wzbogacają folacyną część produktów spożywczych, np. chleb. W Polsce nie jest to obowiązkowe. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!