Aktywne matki mają aktywne dzieci

24 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Im bardziej aktywna fizycznie matka, tym aktywniejsze dziecko - informuje pismo „Pediatrics”.

Naukowcy z uniwersytetów w Cambridge oraz Southampton przeprowadzili badania wśród 554 matek oraz ich czteroletnich dzieci. Zarówno kobiety, jak i dzieci przez tydzień nosiły na klatce piersiowej urządzenie rejestrujące tętno oraz odczyty z akcelerometru. Rejestracja trwała cały czas – także we śnie czy podczas kąpieli.

Jak się okazało, fizyczna aktywność wielu matek jest znacznie mniejsza od zalecanej przez lekarzy. Zaś dzieci nie są aktywne „z natury” – w dużej mierze poziom aktywności zależy od rodziców, którzy od najmłodszych lat powinni rozwijać u potomstwa zdrowe nawyki. Im więcej ruszała się matka, tym bardziej ruchliwe było dziecko. Istotny wpływ miało również to, czy matka pracuje, a dziecko ma rodzeństwo.

Co ciekawe, związek pomiędzy aktywnością matki i dziecka był wyraźniejszy w przypadku kobiet, które opuściły szkołę w wieku 16 lat w porównaniu z tymi, które uczyły się do 18. roku życia. Urodzenie dziecka z reguły wiązało się ze zmniejszoną aktywnością fizyczną, zaś powrót do jej dawnego poziomu rzadko się udawał.

Jak zaznaczają autorzy, przed młodymi rodzicami stoi wiele wyzwań, a fizyczna aktywność zwykle nie jest priorytetem. Jednak już zwykły spacer czy pójście na basen dają wiele korzyści zdrowotnych. Specjaliści zalecają dzieciom godzinę zwiększonej aktywności dziennie, zaś dorosłym - dwie i pół godziny tygodniowo. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!