Przeszczep serca w Centrum Zdrowia Dziecka

25 mar 2014 r.

Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. Fot. Cezary p/Wikipedia

W Instytucie "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" po raz pierwszy przeprowadzono przeszczep serca. Po roku oczekiwania 14-letni Kuba dostał serce od dorosłego mężczyzny. Za miesiąc ma opuścić szpital.

"Kuba ma się dobrze, wczoraj opuścił oddział intensywnej terapii. Przeszczep był trudny, bo to jest chłopiec, który spędził 14 miesięcy w szpitalu dzięki sztucznemu sercu. W związku z tym samo przygotowanie klatki piersiowej, odłączenie tego wspomagania było bardzo wymagające. To zawsze są chorzy podwyższonego ryzyka, chorzy trudniejsi" - mówił na konferencji prasowej we wtorek prof. Bohdan Maruszewski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka.

"Przeszczepy serca u dzieci są bardzo rzadkie, robi się ich niewiele. Każdy kardiochirurg marzy o tym, by zrobić przeszczep serca. Pomogły nam w tym najlepsze i najbardziej doświadczone osoby, dlatego możemy powiedzieć, że wszystko przebiegło bez problemów" - mówił

Profesor zaznaczył, że udało się to, choć czas, który pozostał na wszczepienie serca, po długim lotniczym transporcie od dawcy, był bardzo krótki.

"Na pilnej liście do przeszczepu serca mieliśmy dwóch pacjentów, Kubę i Mateusza, który jest znacznie mniejszy od Kuby. (Mateusz) jest u nas dwa lata, też żyje dzięki sztucznej komorze serca i czeka na przeszczep. Dawca pojawił się w dość odległym miejscu w Polsce, dlatego konieczny był transport lotniczy. Cechy dawcy i biorcy były do siebie najbardziej zbliżone pod wieloma względami: immunologicznymi, ale również pod względem rozmiarów - wielkości serca. Te kryteria decydują kto jest biorcą" - opowiadał kardiochirurg.

Lekarze nie zdradzili kim był dawca serca. Mieli tylko godzinę i 15 minut na wykonanie operacji, ponieważ transport serca z południa kraju do Warszawy śmigłowcem zabrał blisko 3 godziny.

We wtorek Kuba wstał z łóżka, w środę zostanie poddany biopsji serca, aby ocenić ryzyko odrzucenia narządu. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!