Do piątku w całej Polsce bezpłatne konsultacje dla alergików

25 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Do piątku osoby z rozpoznaną alergią lub podejrzewające ją u siebie, a także członkowie ich rodzin, mogą zgłaszać się na bezpłatne konsultacje alergologiczne do ponad 100 przychodni w całej Polsce. Odbywają się one w ramach Tygodnia Edukacji nt. Anafilaksji.

Dokładną listę placówek, w których prowadzone są konsultacje, informacje o zapisach oraz terminy przyjęć można znaleźć na stronie internetowej kampanii „Przygotuj się na wstrząs!” (www.odetchnijspokojnie.pl). Patronat nad nią sprawuje Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Jak przypominają organizatorzy kampanii, osoby cierpiące na alergię mają podwyższone ryzyko wystąpienia anafilaksji, czyli gwałtownej, zagrażającej życiu reakcji organizmu, której podłożem jest nadwrażliwość na różne czynniki. Najczęściej są to alergeny, takie jak składniki pokarmowe, jad owadów błonkoskrzydłych, leki.

Reakcja anafilaktyczna może objawić się: dusznością, kaszlem, chrypką, obrzękiem warg i języka, pokrzywką na skórze, bólami brzucha, nudnościami, biegunką, zawrotami głowy czy osłabieniem. Jej ostatnim, najgroźniejszym stadium jest wstrząs anafilaktyczny, w którym dochodzi do silnego spadku ciśnienia krwi, zatrzymania oddychania i krążenia. Jeśli pacjent nie otrzyma adekwatnej pomocy w ciągu kilku minut wstrząs anafilaktyczny prowadzi do zgonu.

Z szeroko zakrojonego badania epidemiologicznego, które przeprowadzono w Polsce (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce – ECAP) wynika, że 40 proc. populacji naszego kraju wykazuje cechy alergii. Na temat występowania anafilaksji brak wprawdzie polskich danych, jednak analizy epidemiologiczne z innych krajów (głównie z USA) wskazują, że z jego powodu umiera jedna na 1 mln osób.

Eksperci zaangażowani w kampanię „Przygotuj się na wstrząs!” przypominają, że choć na anafilaksję narażone są szczególnie osoby z alergią to może ona wystąpić u każdego i trudno to przewidzieć.

Jeśli ktoś już raz przeżył reakcję anafilaktyczną, to powinien zawsze mieć przy sobie – przepisany przez lekarza – podręczny zestaw złożony z autostrzykawki z adrenaliną, leku przeciwalergicznego oraz leku steroidowego. Adrenalina jest jedynym lekiem, który może uratować życie pacjenta w razie wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego - zastrzegają specjaliści. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!