W UCK w Gdańsku zostanie otwarta sala do operacji hybrydowych

26 mar 2014 r.

Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Fot. uck.gda.pl

W Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w środę ma być uroczyście otwarta sala przystosowana do wykonywania operacji hybrydowych, które - w porównaniu z operacjami klasycznymi - są dużo mniej inwazyjne.

Kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) dr Jan Rogowski powiedział PAP, że wyposażenie sali do wykonywania operacji hybrydowych umożliwia wykonywanie minimalnie inwazyjnych operacji z zakresu chirurgii serca oraz naczyń tętniczych i żylnych. Nowoczesne urządzenia pozwalają na wykonanie w trakcie operacji zdjęć serca i aorty oraz uzyskanie trójwymiarowego obrazu operowanych narządów.

Powiedział, że w nowoczesnej sali będą wszczepiane tzw. zastawki przezskórne, będą leczone różnego rodzaju tętniaki (poza tętniakami mózgu) i będą wykonywane zabiegi wewnątrznaczyniowe (w przypadku niedrożności tętnic, tj. udrażnianie i poszerzanie tętnic).

„Wykonywane będą operacje ratujące życie lub poprawiające komfort życia ludzi, którzy mają niedokrwienia w różnych częściach ciała“ – dodał dr Rogowski. Jak ocenił, sala może być obecnie jedną z najnowocześniej wyposażonych sal operacyjnych w Polsce.

Tłumaczy, że operacje hybrydowe w porównaniu z operacjami klasycznymi są dużo mniej inwazyjne. Sprzęt niezbędny do ich wykonania wprowadza się najczęściej do ciała pacjenta przez niewielkie nacięcia w pachwinach.

Uważa się, że dzięki nowoczesnemu sprzętowi będzie możliwość objęcia opieką pacjentów, którzy wcześniej nie kwalifikowali się do operacji klasycznych. Nowoczesny sprzęt daje też możliwość znacznej poprawy wyników leczenia.

W sali hybrydowej w UCK w Gdańsku mogą być operowani pacjenci dorośli. Dr Jan Rogowski zapewnił, że nowoczesny sprzęt „może być użyczany też do operacji dzieci“. „Sala jest już wykorzystywana przez prawie cała dobę“ – dodał. Przewiduje, że do końca roku może być wykonanych ok. 300-400 operacji hybrydowych.

Jak poinformował, sale hybrydowe są też w szpitalach w Bielsku-Białej i w Zabrzu.

Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku rocznie operuje 1,6 tys. pacjentów (8 proc. operowanych w Polsce). Klinika jest na trzecim miejscu w kraju pod względem liczby operowanych pacjentów. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!