Ekstrakty z grzybów hamują rozwój gronkowca

26 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Portugalscy naukowcy opracowali środek hamujący rozwój gronkowca złocistego odpornego na metycylinę. Groźnemu drobnoustrojowi, zwanemu MRSA, skutecznie przeciwdziałają ekstrakty z grzybów.

Jak poinformowała prof. Manuela Pintado z Politechniki w Bragancy, podczas trwających kilka miesięcy badań wykazano, że gronkowca złocistego odpornego na metycylinę można powstrzymać substancjami pochodzącymi z kilku różnych rodzajów grzybów.

“Doświadczenia, które prowadzone były w warunkach szpitalnych, czyli tam, gdzie bardzo często dochodzi do zakażenia bakterią MRSA, otwierają przed nami drogę do stworzenia skutecznego leku przeciwko gronkowcowi złocistemu odpornemu na metycylinę” - powiedziała prof. Pintado.

Portugalska uczona nie ujawniła nazw gatunków grzybów, które dały najlepsze rezultaty.

“Badania prowadzone były na bakteriach pozyskanych od chorych pacjentów. Działano na nie ekstraktami pozyskanymi z kilku gatunków grzybów pochodzących z Europy i Azji” - dodała Manuela Pintado.

W trakcie badań portugalscy uczeni przeanalizowali wpływ na mikroby kilkuset grzybów rosnących w naturalnym środowisku, a pochodzących m.in. z Hiszpanii, Finlandii, Turcji, Portugalii, Indii, Japonii oraz Korei Południowej.

W skład zespołu naukowców wchodziło sześciu uczonych z Politechniki w Bragancy oraz Portugalskiego Katolickiego Uniwersytetu w Porto. Prowadzili oni doświadczenia w szpitalu w Chaves, w północnej części kraju.

MRSA, czyli Staphylococcus aureus, to jeden z mikrobów najoporniejszych w leczeniu. Poza metycyliną jest odporny zarówno na penicylinę, jak i inne antybiotyki. Jego szczepy uważane są też za jedne z najbardziej śmiertelnych drobnoustrojów. W 2005 r. w następstwie zakażenia tym gronkowcem zmarło na świecie więcej osób niż z powodu wirusa HIV.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!