Powstaną dwie filie Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi

26 mar 2014 r.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi. Fot. Facebook, profil Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi.

Wojewódzki szpital im. Kopernika w Łodzi chce w ciągu dwóch lat otworzyć filie swojego Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w szpitalach w Piotrkowie Trybunalskim i Sieradzu. Szkoli także lekarzy POZ z terenu woj. łódzkiego w zakresie wczesnego wykrywania raka.

Projekt zakłada stworzenie dwóch satelickich ośrodków onkologicznych na terenie szpitali wojewódzkich w Piotrkowie Trybunalskim i Sieradzu, w których będzie prowadzona diagnostyka onkohematologiczna oraz leczenie pacjentów zakwalifikowanych do radioterapii. Projekt został oficjalnie zaakceptowany przez władze województwa łódzkiego, któremu podlegają te szpitale.

Według dyrektora w każdym z tych ośrodków ma znajdować się jedno urządzenie do naświetlań, a także poradnie onkologiczne, chemioterapeutyczne i hematologiczne. "I tam będziemy mogli leczyć w trybie ambulatoryjnym pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji, żeby nie było potrzeby ich dojazdu do Łodzi, bo często jest to bariera dla tych pacjentów" - powiedział w środę na spotkaniu z dziennikarzami Szrajber.

"Kopernik" szkoli także lekarzy POZ z całego województwa, aby zaangażować ich w proces opieki nad pacjentem onkologicznym. Dotąd zostało już przeszkolonych 50 lekarzy. Do końca tego roku przeszkolonych ma zostać w sumie ponad 100 lekarzy POZ i lekarzy powiatowych z zakresu wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych.

"Chodzi o to, żeby dać im wiedzę, jakie są współczesne trendy leczenia chorób nowotworowych i czym dysponuje łódzki ośrodek" - zaznaczył szef szpitala.

Zapowiedział również, że w ramach projektu część powierzchni szpitala im. Kopernika ma zostać przekształcona na potrzeby Wojewódzkiego Centrum Profilaktyki Onkologicznej, pełniącego funkcję prozdrowotną i edukacyjną. "Będą tam gabinety lekarskie i stamtąd będziemy prowadzić akcje wyjazdowe, żeby wykrywalność nowotworów znacznie zwiększyć na terenie województwa łódzkiego, bo mamy jedną z mniejszych wykrywalności w kraju" - zapowiedział.

Pieniądze na wszystkie inwestycje związane z powstaniem sieci onkologicznej mają pochodzić z UE, budżetu województwa i ministerstwa zdrowia. Zdaniem dyrektora szpitala, jeśli uda się je pozyskać, to piotrkowski ośrodek ma być gotowy pod koniec 2015 roku, a najpóźniej na początku 2016 r. ruszy sieradzki ośrodek onkologiczny.

Zdaniem szefa "Kopernika", w ciągu ostatnich lat szpital zyskał bardzo nowoczesny, estetyczny pion onkologiczny dysponujący jedną z najlepszych baz diagnostycznych w Polsce, ale póki co nie może tego w pełni wykorzystywać.

Według Szrajbera szpital jest w zasadzie gotowy do zmian zaproponowanych ostatnio przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w ramach tzw. pakietu kolejkowego. Propozycje ministra przewidują m.in. zniesienie limitów dla chorych na raka i szybką terapię onkologiczną. Jak mówił minister, każdy pacjent walczący z nowotworem będzie miał indywidualną ścieżkę leczenia, a także swojego koordynatora leczenia. W sumie od podejrzenia choroby do zaplanowania leczenia ma nie minąć więcej niż 9 tygodni.

Od pół roku w szpitalu im. Kopernika działa już komitet terapeutyczny, który opracowuje ścieżki terapeutyczne dla poszczególnych pacjentów. Według przedstawicieli szpitala czas od stwierdzenia choroby nowotworowej do rozpoczęcia terapii w łódzkim Ośrodku nie przekracza 9 tygodni, w większości przypadków sięga ok. 3 tygodni. Stworzone mają zostać stanowiska przewodników po onkologii łódzkiej.

Od początku 2014 r. "Kopernik" przyjmuje pacjentów onkologicznych bez względu na limity finansowe wynikające z kontraktów z NFZ; przestaje także limitować wszelką diagnostykę onkologiczną. "Nigdy nie limitowaliśmy świadczeń onkologicznych dlatego, że uważamy, że jest to po prostu nieetyczne. Nie wolno komuś, kto ma chorobę nowotworową powiedzieć, że za pół roku będzie przyjęty do ośrodka onkologicznego. My te standardy spełniamy od wielu lat" - zaznaczył szef szpitala.

Liczy, że dzięki nowym rozwiązaniom w onkologii łódzki szpital przestanie generować tzw. nadwykonania z tytułu świadczenia udzielonych ponad limit. Obecnie łączna kwota niezapłaconych przez NFZ nadwykonań z tytułu leczenia onkologicznego w tej placówce za lata 2012-2013 wynosi 11,5 mln zł.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!