Kałowy przeszczep leczy jelita

26 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Przeszczep bakterii kałowych to skuteczny i bezpieczny sposób leczenia osób z nawracającymi infekcjami jelit – informuje serwis “BBC News/Medicine”.

National Institute for Health and Care Excellence (NICE) opublikował wytyczne dotyczące leczenia nawracających infekcji spowodowanych przez bakterię Clostridium difficile. Infekcje te, wywołane przez brak zrównoważenia flory jelitowej mogą być nawet przyczyną śmierci.

Według NICE przeszczep bakterii kałowych może pomóc również w tych ciężkich przypadkach, gdy zawodzą antybiotyki. Jak powiedział BBC reprezentujący tę instytucję prof. Bruce Campbell, przeszczep jest bezpieczny i pomaga czterem na pięciu leczonych z powodu nawracających infekcji C. difficile. Twierdzenie to opiera się na analizie siedmiu badań, w których udział brało 558 osób. Przeszczep pomógł niemal wszystkim.

C. difficile występuje w końcowym odcinku przewodu pokarmowego wielu zdrowych osób (statystycznie u jednej na 33) i może nie sprawiać problemów. Kłopoty zaczynają się, gdy na skutek zachwiania naturalnej równowagi bakteria ta zanadto się rozmnoży i zacznie wytwarzać duże ilości toksyn. Pojawia się biegunka, wymioty i ból brzucha, a komplikacje takie jak sepsa czy perforacja jelita mogą mieć śmiertelne skutki.

Do zakażeń najczęściej dochodzi w szpitalach, jednak coraz częściej pojawiają się także poza nimi. Szczególnie często chorują osoby starsze. Leczenie antybiotykami zwykle jest skuteczne - ale u co czwartej osoby infekcja nawraca.

Przeszczep bakterii kałowych polega na wprowadzeniu próbki kału zdrowej osoby (często członka rodziny) do jelita chorego – cienką rurką przez nos albo doodbytniczo. Pobraną próbkę sprawdza się, czy nie zawiera chorobotwórczych bakterii. Dzięki „dobrym” bakteriom przywrócona zostaje równowaga w jelicie i nie dochodzi do kolejnych nawrotów. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!