Program in vitro w Sosnowcu będzie kontynuowany

27 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Program dofinansowania do zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w Sosnowcu (Śląskie) będzie kontynuowany – zdecydowały w środę władze miasta. Przez kilka miesięcy program był zawieszony, ponieważ jeden z radnych skierował sprawę do prokuratury.

Jak poinformował rzecznik urzędu miasta Rafał Łysy, do urzędu dotarła informacja z Prokuratury Rejonowej w Bytomiu o umorzeniu sprawy ewentualnych błędów w uchwale rady miejskiej. Nie stwierdzono przekroczenia uprawnień ani działania na szkodę interesu publicznego. „W tej sytuacji zapadła dziś decyzja o kontynuowaniu programu, choć szczegóły nie są jeszcze znane” – powiedział w środę PAP Rafał Łysy.

Radny Jan Bosak (Platforma Obywatelska), który sprzeciwia się programowi w obecnym kształcie, zapowiedział w rozmowie z PAP, że odwoła się od decyzji bytomskiej prokuratury. Jego zdaniem sosnowiecki program powinien uzupełniać się z rządowym, wspomagając sosnowiczan jedynie w farmakologicznym leczeniu niepłodności.

Rada Miejska w Sosnowcu przyjęła trzyletni pilotażowy program dofinansowania do zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w październiku ubiegłego roku. Jak podał rzecznik miasta, przed zawieszeniem programu z dofinansowania skorzystało 14 par, cztery kobiety zaszły w ciążę po zastosowaniu leczenia farmakologicznego.

Z programu mogą skorzystać małżeństwa mieszkające w Sosnowcu; kobieta ma mieć 20-37 lat (według rocznika urodzenia). Pary muszą kwalifikować się do leczenia niepłodności metodą in vitro zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu. Powinny także przejść co najmniej dwuletnie leczenie, które zakończyło się niepowodzeniem, lub mieć bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Jak wcześniej szacowano, w 207-tysięcznym Sosnowcu problem niepłodności może dotyczyć ok. 6 tys. par. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!