Internetowe Konto Pacjenta ma być gotowe w tym roku

27 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Jeszcze w tym roku gotowe do uruchomienia będą niektóre elementy systemu elektronicznej informacji medycznej, tj. Internetowe Konto Pacjenta i e-zlecenie. E-recepta i e-skierowanie mogą być uruchomione na początku 2015 r. - zapewnia Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

O stopniu zaawansowania prac nad wdrożeniem projektu elektronicznej platformy informacji, tzw. P1, na czwartkowym spotkaniu prasowym poinformował dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Marcin Kędzierski.

W ramach projektu P1 uruchomiona ma zostać e-recepta, e-skierowanie, e-zlecenie na zaopatrzenie, portal internetowy e-zdrowie i Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Zastępca kierownika projektu P1 Paweł Pierzchała zaznaczył, że to, kiedy faktycznie elektroniczna platforma zostanie uruchomiona, zależy od tego, w jakim tempie będą przebiegać związane z tym prace legislacyjne.

"My zamierzamy to rozwiązanie włączyć w momencie, kiedy stan prawny będzie dostosowany. Część funkcjonalności zaczniemy włączać pod koniec tego roku. Jeżeli prawo nadąży, to z początkiem 2015 roku uruchomione zostaną kolejne funkcjonalności, tak aby w 2015 r. wszystkie elektroniczne usługi były dostępne" - powiedział.

Kędzierski zaznaczył, że korzystanie przez pacjentów z elektronicznych usług P1 będzie dobrowolne, co ma szczególne znaczenie dla seniorów, którzy obecnie w większości nie korzystają z internetu. Każdy pacjent na własne życzenie nadal będzie mógł korzystać z usług medycznych w taki sposób, jak do tej pory.

Osoby niekorzystające z nowych technologii, które jednak będą chciały korzystać z udogodnień elektronicznej platformy, będą mogły upoważnić np. młodszego członka rodziny, by to on w ich imieniu obsługiwał ich IKP.

Jak podkreślił Pierzchała, dzięki wprowadzeniu e-recept wyeliminowana zostanie możliwość wystawienia recepty nieczytelnej, której farmaceuta nie będzie mógł zrealizować.

Pacjent, który będzie korzystał z elektronicznej platformy, otrzyma kod recepty - na konto poczty elektronicznej lub sms. Kod ten poda w aptece i na tej podstawie recepta zostanie zrealizowana.

"Dla tych, którzy nie mają telefonów, nie mają IKP, chcemy, aby nic się nie zmieniło. Dla nich zostanie przygotowany wydruk informacyjny, który będzie bardzo podobny do dzisiejszej recepty - będą tam podstawowe informacje o lekach i dawkowaniu. Ponadto, będzie tam kod kreskowy, z którym pacjent pójdzie do apteki" - powiedział Pierzchała.

Kędzierski podkreślił, że e-receptę będzie można w aptece zrealizować częściowo, co obecnie nie jest możliwe. Oznacza to, że każdy lek będzie można wykupić w innej aptece.

W Polsce z internetu korzysta 17 proc. osób powyżej 60. roku życia. Według prognoz Eurostatu odsetek ten będzie się jednak zwiększał - w 2020 r. ma to być 25 proc. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!