Irlandzka kompozytorka udziela korepetycji z genetyki

27 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Język genów można przełożyć na język muzyki. "Oba mają wiele wspólnego: wzorce, powtórzenia i miejsce na przypadek" - twierdzi irlandzka kompozytorka Deirdre Gribbin, autorka utworu "Hearing Your Genes Evolve".

"Pisząc swój utwór chciałam sprawić, by ludzie lepiej zrozumieli genetykę. Wierzę że muzyka może pomóc lepiej zrozumieć wyjątkowe i skomplikowane procesy, jakie zachodzą w każdym z nas i służą wielu celom" - tłumaczyła kompozytorka na marcowym kongresie "Innovation Convention" w Brukseli.

Gribbin miała też inny powód, by zainteresować się genetyką - sześcioletniego syna Ethana, który cierpi na zespół Downa. Jak tłumaczyła w Brukseli, bardzo chciała zrozumieć, co właściwie różni Ethana od innych dzieci. "Wtedy się dowiedziałam, że z jednej strony jesteśmy z Ethanem podobni w 99,9 procentach; z drugiej pomiędzy naszymi kodami DNA istnieje ponad 3 mln różnic" - mówiła.

Niedawna premiera 12-minutowego utworu zwieńczyła rok kompozytorskiego trudu oraz... studiowania podstaw genetyki. Przewodniczką Gribbin po świecie DNA została dr Sarah Teichmann z European Bioinformatics Institute i z Wellcome Trust Sanger Institute UK, badająca oddziaływania białek i ekspresję genów. "Miała mi odczarować naukowe podstawy genetyki i sprawić, by stały się zrozumiałe także dla innych" - wspominała Gribbin.

"Każdy żywy organizm - ludzie i zwierzęta, owoce i warzywa, posiada informację genetyczną kodującą informację, dzięki której każdy jest nieco inny. Alfabet, w którym informacja ta jest zapisana, to DNA, a jego litery to zasady azotowe: adenozyna - A, tymina - T, cytozyna - C i guanina - G. Po połowie tego materiału przekazuje nam matka i ojciec. Technika połączenia składowych sprawia jednak, że każdy staje się indywidualny i niepowtarzalny. Maleńkie odmienności w kodzie decydują o wszystkich różnicach, jakie się między nami pojawiają i sprawiają, że jeden komponuje opery, a drugi jest wyspecjalizowanym genetykiem" - opowiadała na kongresie Teichmann.

Gribbin szybko dostrzegła, że podstawowe zasady rządzące strukturą kodu genetycznego i kodu muzycznego mają wiele wspólnego. "W obu dziedzinach mamy do czynienia z powtórzeniami, przypadkami zastępowania jednych elementów przez inne, podmienianiem fragmentów czy obecnością schematów. To był dla mnie punkt wyjścia" - powiedziała. Na kompozytorski pulpit trafił niewielki fragment kodu DNA - taki, jaki mieści się na 20 stronicach wydruku. Swoją pracę Gribbin zaczęła od "stworzenia wielu muzycznych dialogów pomiędzy czterema instrumentami kwartetu smyczkowego, które reprezentują wariacje zachodzące w momencie, gdy elementy kodu genetycznego ulegają zmianom, transformacjom i modyfikacjom".

Gribbin zwróciła też uwagę, że symbole trzech zasad z kodu DNA - A, C i G - nazywają się tak samo, jak trzy dźwięki zachodniej skali muzycznej. (Kiedy pierwszy fragment kodu dość dosłownie rozpisała na partyturze, na pięciolinii pojawił się ciąg nut: A,C,A,C,C,A,C,C,C,A,C,E z bemolem). Obecność czwartej zasady (T czyli tyminy) w kodzie uznała za symbol przypadkowości. "Zarówno w DNA, jak i w muzyce mamy określoną liczbę wzorców i ich powtórzeń, ale jest też przypadek" - tłumaczy.

Wspominając początki współpracy z kompozytorką Sarah Teichmann przyznała, że doznała szoku. "Uniwersytet Cambridge ma 800 lat i - jeśli chodzi o sposób przekazywania społeczeństwu wyników pracy naukowej - jest miejscem dość konserwatywnym. Współpraca z kompozytorem? Moi koledzy z doktoratami nie mogli pojąć, co robimy" - opowiadała w Brukseli. - Z czasem zaczęło się jednak coś niesamowitego. Każdy zaczął myśleć o swojej pracy w nowy sposób, ponieważ o jej wynikach musiał opowiedzieć komuś, kto mówi innym językiem i nie zrozumie tego, co mówi biolog. A przecież tak funkcjonuje większość naszego społeczeństwa. Nauka komunikacji z Deirdre była dla nas cudownym doświadczeniem" - podkreśliła.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!