Hodowla zamiast produkcji

27 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Łącząc zawansowaną technologię z inżynierią genetyczną, można wytwarzać potrzebne elementy z pomocą bakterii - informuje pismo „Nature Materials”.

Profesor Timothy Lu i jego koledzy z Massachusetts Institute of Technology oraz Harvardu i uniwersytetu w Bostonie wytworzyli uporządkowane struktury z ekstremalnie wytrzymałych białek, uzupełnione kryształami półprzewodników i przewodami elektrycznymi. Pod pewnymi względami przypominają one bakteryjny biofilm, powstający na naszych zębach.

Tego rodzaju procesy zachodzą w przyrodzie odkąd powstało życie, czyli od ponad trzech miliardów lat. Na przykład wzrost kości rozpoczyna się dzięki komórkom tworzącym złożone struktury i wydzielają specjalne białka, na których odkłada się biały fosforan wapnia. Naukowcy chcą użyć biopolimerów zdolnych do stworzenia rusztowania, na którym osadzą się kryształy. Mają zamiar dokonać tego, przeprogramowując odpowiednio żywe komórki.

Odpowiednie techniki oparte są na znajomości genów, które działają jak elementy układów elektronicznych – na przykład wyłączniki, uruchamiające i wyłączające inne części genomu.

Grupa profesora Lu jest jedną z kilku, które opracowały w ten sposób żywe obwody komputera biologicznego. Udawało się na przykład programować komórki w taki sposób, by tworzyły złożone wzory, przypominające paski zebry.

Nowa praca łączy te osiągnięcia, tworząc genetyczne przełączniki reagujące na sygnały chemiczne oraz zmienione geny wytwarzające syntetyczne włókna białka zwanego curli – biopolimeru. Jego wytrzymałość dorównuje stali. Biologiczna technologia nie wymaga wiele energii – procesy wytwarzania przebiegają w temperaturze pokojowej. Nie powstają także szkodliwe odpady.

Trwają prace nad „żywym klejem”, który mógłby działać pod wodą, jak ten wytwarzany przez małże czy pąkle; a nawet regenerować się w razie pęknięcia. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!