Późno wykryta akromegalia skraca życie chorego o 10 lat

27 mar 2014 r.

Późno wykryta akromegalia skraca życie chorego o prawie 10 lat, powoduje znaczne deformacje ciała, cierpienia i niepełnosprawność – alarmowali w czwartek specjaliści na konferencji prasowej w Warszawie.

Prof. Ruchała zapewnił, że bardzo dobre efekty daje radioterapia i leczenie farmakologiczne. „Mamy już takie możliwości, że odpowiednią terapię możemy dopasować do każdego chorego” – podkreślił w rozmowie z dziennikarzem PAP.

„Trzeba tylko wcześnie wykryć chorobę, kiedy guz jest jeszcze mały, i nie ma zbyt wielu powikłań, które nie zawsze można całkowicie cofnąć” – powiedział prof. Marek Bolanowski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dodał, że akromegalię u wielu chorych bardzo długo można skutecznie kontrolować.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!