MZ uruchomiło infolinię o odpowiednikach leków refundowanych

28 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Od piątku pacjenci mogą korzystać z infolinii o tańszych odpowiednikach leków refundowanych. Uruchomił ją resort zdrowia, by pacjenci uzyskiwali rzetelną informację o tym, czy zamiast leku, który przepisał im lekarz, mogą nabyć w aptece tańszy odpowiednik.

Pod numerem 22 123 98 00 każdy pacjent może uzyskać od farmaceuty informację o tym, na jaki inny tańszy odpowiednik może zamienić lek refundowany przepisany mu przez lekarza. Infolinia czynna jest przez siedem dni w tygodniu w godz. 8 - 20.

Jak poinformował w piątek na spotkaniu z dziennikarzami minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, infolinia ma pomóc w upowszechnieniu wiedzy o możliwości zamiany leków refundowanych na tańsze, ale równie skuteczne odpowiedniki. "Po liczbie telefonów z pytaniami bezpośrednio do ministerstwa widzimy, że jest taka potrzeba" - podkreślił.

Zaznaczył, że zatrudnieni w infolinii farmaceuci "poinformują tylko o tym, czy dany lek ma swój tańszy odpowiednik". Nie będą natomiast udzielali porad np. dotyczących stosowania leków.

Resort podkreślił, że zadaniem infolinii jest upowszechnienie wiedzy o możliwości zamiany leków oraz poszerzenie i ułatwienie pacjentom dostępu do fachowej informacji na ten temat.

MZ przypomina, że każdy pacjent ma prawo nabyć tańszy odpowiednik leku refundowanego - o ile lekarz nie umieścił na recepcie adnotacji o braku takiej możliwości. Ponadto każdy aptekarz ma obowiązek wydać na żądanie pacjenta tańszy odpowiednik leku refundowanego.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!