Elektroniczna wersja „Interny Szczeklika” za darmo dla Ukraińców

29 mar 2014 r.

Publikacja "Choroby wewnętrzne na podstawie Interny Szczeklika". Fot. Facebook, profil Szczeklik "Choroby wewnętrzne" kompendium.

Ukraińscy lekarze za kilka dni otrzymają darmowy dostęp do elektronicznej wersji jednej z najpopularniejszych polskich książek medycznych - „Interny Szczeklika”, opisującej choroby wewnętrzne.

Dzięki pieniądzom z UE, używaną przez polskich lekarzy od kilku lat i stale aktualizowaną bazę wiedzy medycznej, przetłumaczono na język ukraiński. Została ona dostosowana do lokalnych, ukraińskich realiów.

„eMPendium” - bo tak nazwano projekt - to baza zawierająca opis chorób wewnętrznych, sposobów ich diagnozowania i leczenia. Jest ona połączona z wykazem leków dostępnych na lokalnym rynku. Będzie na bieżąco aktualizowana o najnowsze wytyczne dotyczące leczenia schorzeń. Lekarze będą mieć dostęp do bazy w internecie, a dzięki aplikacjom także w swoich telefonach.

Prace nad ukraińską wersją „eMPendium” trwały blisko dwa lata. Kierował nimi prof. Anatol Święcicki z Państwowego Uniwersytetu Medycznego im. Bohomolca w Kijowie, który przewodniczył zespołowi 30 profesorów chorób wewnętrznych, reprezentujących wszystkie ośrodki medyczne na Ukrainie.

Ukraińskie, elektroniczne wydanie „Interny Szczeklika” przygotowywane zostało we współpracy z Ukraińską Organizacją Praw Pacjenta, a honorowy patronat nad projektem objął ambasador Rzeczpospolitej Polskiej na Ukrainie Henryk Litwin.

„Efekt tych prac od 3 kwietnia będzie dostępny za darmo dla wszystkich ukraińskich lekarzy. Mamy nadzieję, że podręcznik, który jest źródłem wiedzy o chorobach wewnętrznych dla polskich lekarzy, będzie pomocny także dla naszych sąsiadów. Ten projekt to dowód, że polska medycyna mimo kryzysu reprezentuje wysoki poziom i polscy eksperci tworzą wartościowe, profesjonalne teksty” - mówił PAP Wiesław Latuszek - Łukasiewicz, dyrektor wydawnictwa Medycyna Praktyczna, które realizuje projekt.

Na Ukrainie jest obecnie ok. 220 tys. lekarzy.

Trwają prace nad "eMPendium" w wersji angielskiej, hiszpańskiej i rosyjskiej. Wartość projektu (obejmującego wersję ukraińską, angielską, hiszpańską) to niemal 10 mln zł, z czego 60 proc. pochodzi z funduszy UE. Jego realizacja była możliwa dzięki Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Zainteresowanie współtworzeniem anglojęzycznej wersji podręcznika, która ma być gotowa pod koniec roku, wyrazili profesorowie z Uniwersytetu McMastera, w Hamilton w Kanadzie. Uczelnia ta jest kolebką medycyny opartej na aktualnych i wiarygodnych danych naukowych (evidence-based medicine, tzw. EBM). Obecnie wytyczne wszystkich liczących się medycznych towarzystw naukowych na świecie dotyczące postępowania lekarskiego są tworzone według zasad EBM. Umowa między wydawcą a kanadyjskim uniwersytetem zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.

„Interna Szczeklika” – ukazała się po raz pierwszy w Polsce w 2005 r. Co roku drukowana jest aktualna wersja książki, uwzględniająca najnowsze zalecenia z zakresu chorób wewnętrznych. W jej przygotowaniu bierze udział 350 specjalistów i 45 redaktorów medycznych. Jest ona głównym źródłem wiedzy dla lekarzy oraz studentów medycyny. Projektem kieruje dr n. med. Piotr Gajewski.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!