Zapach choroby

30 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Badając zapach stolca za pomocą sztucznego nosa można rozpoznawać choroby układu pokarmowego – informuje „Journal of Breath Research”.

Naukowcy z University of the West of England prowadzą badania za pomocą aparatury łączącej chromatograf gazowy oraz czujnik z tlenku metali. Dzięki niej rozpoznają lotne związki organiczne emitowane przez próbkę.

W przypadku 182 próbek stolca pobranych od pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelita oraz zespołem jelita drażliwego dokładność rozpoznania wyniosła 76 proc. Zdaniem autorów precyzję metody można jeszcze podwyższyć w toku dalszych badań (głównym problemem jest to, że zapach zmienia się w zależności od spożytego pokarmu). Wąchanie stolca sztucznym nosem powinno ograniczyć stosowanie droższych i bardziej inwazyjnych sposobów stawiania rozpoznania, co przyniosłoby istotne oszczędności.

Nieswoiste zapalenia jelita oraz zespół jelita drażliwego dają bardzo podobne objawy (np. biegunka, rzadziej zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia), co utrudnia lekarzom ich rozróżnianie. Schorzenia należące do pierwszej grupy mają podłoże immunologiczne - podejrzewa się, że są wywołane reakcją układu odporności na bakterie jelitowe, a następnie na własne komórki organizmu, natomiast przyczyna bardzo często spotykanego zespołu jelita drażliwego nie jest znana. Szybkie i dokładne rozpoznanie znacznie ułatwia skuteczne leczenie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!