Małżeństwo zmniejsza ryzyko chorób serca

30 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

W porównaniu z singlami, osoby będące w związku małżeńskim rzadziej cierpią na choroby układu sercowo-naczyniowego - poinformowali naukowcy podczas 63. dorocznego zjazdu American College of Cardiology, który odbywa się w dniach 29-31 marca w Waszyngtonie.

"Choć do podobnych wniosków doprowadziło kilka wcześniejszych analiz, te badania były zakrojone na znacznie szerszą skalę i pozwoliły przyjrzeć się ryzyku czterech chorób: choroby niedokrwiennej serca, choroby tętnic obwodowych, chorób naczyniowych mózgu i tętniaka aorty brzusznej" - mówi autor badań dr Carlos L. Alviar z New York University Langone Medical Center.

Analizie poddano dane dotyczące ponad 3,5 mln Amerykanów w wieku od 21 do 102 lat (średnia wieku wynosiła 64 lata). 63 proc. badanych stanowiły kobiety, 69 proc. osób było w związku małżeńskim, 13 proc. stanowiły wdowy i wdowcy, 8,3 proc. stanowiły osoby samotne, a 9 proc. - osoby rozwiedzione.

Po uwzględnieniu wieku i płci badanych, a także różnych czynników ryzyka chorób serca (m.in. cukrzycy, nadciśnienia, otyłości i palenia papierosów), naukowcy ustalili, że zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn małżeństwo zmniejszało prawdopodobieństwo rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego - u małżonków było ono o 5 proc. niższe porównaniu z singlami. Największą różnicę zaobserwowano w przypadku choroby tętnic obwodowych - ryzyko zachorowania u małżonków było o 19 proc. niższe.

Ogólne ryzyko wszystkich analizowanych chorób było najwyższe wśród wdowców i wdów, a także osób rozwiedzionych. W pierwszej grupie w największym stopniu wzrastało ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

Różnice były najwyraźniejsze u osób przed 50. rokiem życia. W tej grupie małżeństwo było związane ze zmniejszeniem ryzyka chorób serca o 12 proc. W przedziale 51 - 60 lat było to 7 proc., a po 61. roku życia - 4 proc. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!