Gesty pomagają uczyć się matematyki

30 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Abstrakcyjne gesty pomagają dzieciom w nauce matematyki - informuje pismo „Psychological Science”.

Jak twierdzą psycholodzy z University of Chicago, ośmiolatki lepiej rozumieją matematyczne reguły, jeśli mogą używać zarówno mózgów, jak i rąk.

W prowadzonych przez nich badaniach dzieci uczyły się rozwiązywać równania w rodzaju „4+2 + 6 = _ + 6" ustawiając palce złożone w kształt litery V pod dodawanymi cyframi, a następnie przenosząc palce w wolne miejsce, gdzie trzeba było wpisać sumę.

Jak twierdzą autorzy badań, taka gestykulacja ułatwia dzieciom dokonywania uogólnień. Abstrakcyjne gesty są nawet skuteczniejsze niż manipulowanie obiektami i dotykanie ich. Dzieci, które zachęcane były do manipulowania magnetycznymi cyferkami i przesuwania ich wolniej uczyły się ogólnych zasad matematycznych niż rówieśnicy, którzy gestykulowali w czasie zajęć. Zdaniem naukowców może to wynikać z tego, że za bardzo koncentrowały się na samych obiektach i umykała im istota problemów. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!