Czy bankrut może jeszcze kiedyś zaznać szczęścia?

31 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Bankructwo, nagła bieda, utrata dochodów, majątku i statusu społecznego sprawiają, że ludzie przeżywają prawdziwe nieszczęście. To uczucie - jak dowodzą naukowcy z Luksemburga - nigdy nie minie. Nie da się przyzwyczaić do nowej sytuacji życiowej.

Zespół badaczy z Uniwersytet w Luksemburgu, we współpracy ze specjalistami z Francji i Włoch, przeprowadził eksperyment, który doprowadził do zaskakujących wniosków. W latach 1992-2011 naukowcy zebrali dane i przeprowadzili rozmowy z ponad 45 tysiącami mieszkańców Niemiec. Ankietowali przedstawiali swoją sytuację finansową i określali samopoczucie z nią związanie.

Okazało się, że ogromna większość osób, które straciły majątek, pogrążyła się w swym nieszczęściu na stałe i nie zmienił tego upływ czasu.

"Prawdą jest, że od pewnego momentu kolejne pieniądze, kolejne zarobione miliony, przestają wpływać na polepszenie samopoczucia. Jednak prawdą jest też to, że nagła utrata dochodów, która prowadzi do ubóstwa, zmienia ludzi na zawsze i nie da się o niej zapomnieć" - uważa prof. Conchita D’Ambrosio, główna autorka badania.

"Oczywistym wydaje się, że biedni są mniej zadowoleni z życia niż bogaci. My jednak chcieliśmy sprawdzić, czy >>czas leczy rany<< także w przypadku bankructwa. Czy da się przyzwyczaić do nowej sytuacji życiowej i odzyskać utraconą wraz z majątkiem radość życia" - tłumaczy badaczka.

Okazało się, że nie. Znaczący spadek dochodów (blisko granicy ubóstwa) ma taki sam negatywny wpływ na zdrowie, jak np. rozwód, czy śmierć bliskiej osoby. Złe samopoczucie i niezadowolenie z życia utrzymuje się u bankrutów tak długo, jak długo ich dochód pozostaje na nowym, niskim poziomie. Nawet jeśli sytuacja ta utrzymuje się latami - do końca życia.

"I nawet - podkreśla prof. D’Ambrosio - użycie różnych definicji ubóstwa i uwzględnienie innych wydarzeń losowych, takich jak bezrobocie, żałoba, niepełnosprawność, emerytura, nie zmienia tych wyników".

Odkrycie to, zdaniem autorów, jest cennym wkładem w debatę na temat tego, czy pieniądze mogą być źródłem szczęścia.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!