1 kwietnia w stolicy bezpłatne badania serca i ciśnienia krwi

31 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Bezpłatne pomiary ciśnienia krwi oraz badanie wieku serca można będzie wykonać we wtorek podczas 5. edycji Targów CSR (Społecznej Odpowiedzialności Biznesu) na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wstęp na targi jest również bezpłatny.

„Mam nadzieję, że umożliwienie wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych pozwoli zachęcić do pomiarów ciśnienia te osoby, które na co dzień nie sprawdzają stanu swojego układu krążenia, ponieważ najczęściej nie mają na to czasu – czasu dla siebie i swojego serca. A to właśnie regularne pomiary ciśnienia krwi są podstawą prawidłowej kontroli i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także szansą uniknięcia ciężkich powikłań, jakimi są tętniaki aorty, udary czy zawał serca” – powiedział prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny ogólnopolskiej kampanii „Ciśnienie na życie”.

Z badania przeprowadzonego przez PBS w styczniu 2014 r. pt. „Profilaktyka nadciśnienia tętniczego oraz zdrowego trybu życia dla serca wśród Polaków” wynika, że tylko jedna trzecia respondentów mierzy ciśnienie krwi regularnie. Ponad połowa badanych uważa, że sprawdzanie go można rozpocząć po 50. roku życia lub dopiero po wystąpieniu zawału serca czy udaru mózgu albo w ogóle nie wie, kiedy należy zacząć je kontrolować.

W 2013 r. w ramach kampanii „Ciśnienie na życie” udało się przeprowadzić ponad 250 tys. pomiarów ciśnienia tętniczego. W 2014 r. badania będą wykonywane w centrach handlowych, podczas ważnych konferencji medycznych, biznesowych, masowych wydarzeń sportowych, pielgrzymek, a nawet kontroli drogowych.

We wtorek na wszystkich odwiedzających stoisko kampanii na Targach CSR (organizowanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu) oczekiwać będzie wykwalifikowana ekipa pielęgniarek, które bezpłatnie zmierzą ciśnienie tętnicze krwi i za pomocą innowacyjnej aplikacji określą wiek serca badanej osoby.

Narzędzie to pozwala stwierdzić, czy obliczony wiek serca pacjenta jest wyższy od wieku metrykalnego i czy w związku z tym jest on bardziej narażony na wystąpienie zawału serca lub udaru mózgu.

Jak przekonują organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie”, wiek serca można obniżyć, zmieniając swoją dietę i styl życia na zdrowszy, w tym m.in. rzucając palenie, zwiększając aktywność fizyczną oraz obniżając masę ciała. Jeżeli ktoś cierpi na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i hipercholesterolemię (tj. zbyt wysoki poziom cholesterolu) również może spowalniać starzenie serca poprzez skuteczne leczenie tych dolegliwości.

Wszyscy chętni będą mogli zgłaszać się na badania w godz. 9.30-17.00 w galerii Stadionu Narodowego na poziomie -1 na stoisku kampanii pt. „Ciśnienie na życie”.

Więcej informacji na temat kampanii i wtorkowej akcji badań znajduje się na stronie www.cisnienienazycie.pl.

Sponsorem kampanii jest Polfa Warszawa Grupa Polpharma. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!