W szpitalu w Czerwonej Górze rusza ortopedia

31 mar 2014 r.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze k. Kielc. Fot. czerwonagora.pl

Pierwszych pacjentów przyjmie we wtorek nowo powstały odział ortopedii w szpitalu w Czerwonej Górze (Świętokrzyskie). To drugi – po lecznicy na kieleckim Czarnowie – oddział ortopedyczny obsługujący pacjentów z Kielc i powiatu kieleckiego.

Remont i wyposażenie 35-łóżkowego Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu oraz sal operacyjnych, które będą wykorzystywane także na potrzeby ortopedii, kosztował ponad 4 mln zł.

Jak poinformował w poniedziałek PAP dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze Youssef Sleiman, na oddziale będzie pracowało na razie czterech lekarzy i 15 pielęgniarek. Dyrektor dodał, że praktyka pokaże, czy będzie potrzebny dodatkowy personel.

Zaplanowano już pierwsze operacje. Na oddziale będą wykonywane m.in. zabiegi endoprotezoplastyki stawów biodrowych i kolanowych, artroskopii stawu kolanowego i barku, operacje korekcyjne stopy. W planach są także zabiegi endoprotezoplastyki całkowitej stawu ramiennego oraz artroskopia stawów biodrowych i skokowych.

Obecnie w stolicy województwa świętokrzyskiego funkcjonuje jeden oddział ortopedii - w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, w dzielnicy Czarnów. Jak mówił wcześniej w rozmowie z PAP Sleiman, w Kielcach i okolicach miasta było ogromne zapotrzebowanie na dodatkowy szpitalny oddział ortopedyczny.

„Widać to było w ostatnim czasie, w styczniu, gdy było ślisko na chodnikach. Pacjenci z urazami kończyn zablokowali oddział szpitala na Czarnowie - w jednym dniu zabiegów wymagało 38 osób. Szpital nie był w stanie ich wykonać. U nas są duże możliwości, mamy przygotowaną infrastrukturę, mamy specjalistów z dobrą opinią. Oddział ruszy od razu pełną parą” - zapowiadał dyrektor.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Szczepanek, na realizację kontraktu z ortopedii lecznica do końca roku otrzyma ok. 3,8 mln zł.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze k. Kielc, powstał w 1970 r. jako szpital gruźlicy i chorób płuc. Placówka leczy pacjentów na 10 oddziałach – oferuje 300 łóżek, zatrudnia ponad 500 pracowników.

Szpital jest jedną z najbardziej zadłużonych lecznic w regionie – ma ok. 41 mln zł długów. W ciągu ostatniego roku udało się zmniejszyć zadłużenie o ponad 3 mln zł. Placówkę prowadzi samorząd województwa świętokrzyskiego. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!