Kolejna mutacja zwiększająca ryzyko czerniaka

1 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Brytyjscy naukowcy zidentyfikowali kolejny gen, którego mutacja sprzyja czerniakowi - najgroźniejszej odmianie raka skóry - informuje „Nature Genetics”.

Ryzyko zachorowania na czerniaka zależy od wielu czynników – między innymi ekspozycji na światło słoneczne, rodzaju skóry i wcześniejszego występowania choroby w rodzinie. Mniej więcej co 20. osoba chora na czerniaka miała w rodzinie kogoś, kto na niego zachorował.

Jak wykazali specjaliści z Wellcome Trust Sanger Institute w Hinxton, osoby z mutacjami genu POT1 są szczególnie narażone na czerniaka. Mutacje te wyłączają gen POT1, który chroni chromosomy przed uszkodzeniem. Uszkodzenia chromosomów są jedną z przyczyn zachorowania na nowotwory. Co ważne, w rodzinach, w których występują mutacje POT1 częściej występuje nie tylko czerniak, ale również białaczki.

Autorzy badań mają nadzieję, że dzięki ich odkryciu można będzie opracować odpowiedni test przesiewowy, pozwalający wytypować osoby szczególnie podatne na zachorowanie. Tylko w Wielkiej Brytanii czerniaka wykrywa się co roku u 12 tys. osób. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!