Hodowla mięśni, które same się regenerują

1 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Udało się wyhodować, w warunkach laboratoryjnych, tkankę mięśniową, która nie tylko wygląda i działa jak prawdziwa, ale także sama się regeneruje - informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Zdolna do regeneracji tkanka mięśniowa jest dziełem naukowców z Duke University. To istotny postęp w dziedzinie hodowli tkanek, który autorzy przypisują stworzonemu przez siebie doskonałemu środowisku do wzrostu mięśni. W hodowli są zarówno dobrze rozwinięte, kurczliwe włókna mięśniowe jak i niedojrzałe komórki macierzyste, zwane komórkami satelitarnymi.

Uzyskana z mysich komórek tkanka mięśniowa okazała się zdolna do silnych skurczów. Po raz pierwszy dorównała pod tym względem normalnym mięśniom, a gdy naukowcy uszkodzili ją za pomocą toksyny, zregenerowała się. Komórki satelitarne przekształciły się w komórki mięśniowe. Także po przeszczepieniu myszom wyhodowane mięśnie dobrze się zintegrowały z resztą organizmu i pracowały bezproblemowo.

Na razie badania prowadzone były na myszach. Możliwe, że za kilka lat wyhodowana w laboratorium tkanka mięśniowa będzie mogła zostać użyta do leczenia ludzi.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!