„Gazeta Polska codziennie”: Nie ma komu leczyć chorych na raka

2 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

W Polsce brakuje lekarzy onkologów. Tylko jeden specjalista w tej dziedzinie przypada na 100 tys. mieszkańców – informuje „Gazeta Polska codziennie”.

Niestety, będzie jeszcze gorzej, bo wielu lekarzy przejdzie na emeryturę, a wykształcenie specjalisty zajmuje około 10 lat. Tymczasem potrzeby są ogromne. Wg cytowanego przez gazetę raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”, przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, nowotwory złośliwe są drugą, co do częstotliwości przyczyną zgonów w Polsce, a rak jest powodem śmierci co czwartej osoby. To dużo więcej, niż wynosi średnia europejska.

W Polsce brakuje nie tylko onkologów. Nasz kraj sytuuje się na jednym z ostatnich miejsc w UE pod względem liczby lekarzy. Na 1 tys. osób statystycznie przypada zaledwie 2,1 lekarzy. Tragicznie mało jest geriatrów, zaledwie 80 w całej Polsce – czytamy w gazecie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!