Klinika Hematologii w Kielcach rozpocznie działalność w maju

2 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Klinika Hematologii z Ośrodkiem Transplantacji Szpiku rozpocznie działalność na początku maja w Kielcach. Dzięki placówce, funkcjonującej przy Świętokrzyskiem Centrum Onkologii, możliwe będzie wykonywanie pierwszych w regionie przeszczepów szpiku kostnego.

Budowa i wyposażenie kliniki kosztowała ok. 40 mln zł; większość środków pochodziła z Unii Europejskiej.

Jak powiedział w środę PAP dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (ŚCO) Stanisław Góźdź, w klinice będzie 50 łóżek i siedem stanowisk do transplantacji szpiku. W budynku znajdą się także m.in. poradnia hematologiczna i laboratoria inżynierii szpiku.

Na 28-łóżkowy oddział hematologii, który obecnie funkcjonuje w placówce, trafia ponad 2 tys. chorych rocznie. Ok. 20 tys. osób jest leczonych w poradni.

Przeszczepy szpiku kostnego były jednym z nielicznych zabiegów, których do tej pory ŚCO nie przeprowadzało - transplantacje szpiku robiono poza granicami województwa. W opinii Góździa ważne jest, że specjaliści, którzy będą pracowali w klinice, pochodzą z Kielc. Ich szkolenie oraz przygotowanie do otwarcia placówki trwało 10 lat.

„Korzystaliśmy z doświadczeń kolegów m. in. z ośrodków w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Lublinie. Mamy też doskonałą współpracę z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, które posiada bank szpiku” - dodał dyrektor ŚCO.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest jedną z najmłodszych i najnowocześniejszych placówek onkologicznych w Polsce. Każdego roku trafia tu ponad 165 tys. pacjentów z województwa świętokrzyskiego i sąsiednich. Przy szpitalu działają też dwa kluby: Amazonki, zrzeszający kobiety ze zdiagnozowanym rakiem piersi oraz Gladiator, stowarzyszenie mężczyzn z chorobami prostaty.

Organem prowadzącym szpital jest samorząd województwa świętokrzyskiego. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!