Po inhalacji z oksytocyny łatwiej kłamać

3 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Oksytocyna, nazywana hormonem miłości i zaufania, ma również swoje ciemniejsze oblicze. Pod jej wpływem możemy być bardziej skłonni do kłamstwa, jednak tylko wtedy, gdy ma ono przynieść korzyści grupie, do której należymy.

Takie wnioski płyną z badań opublikowanych w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Mimo pozytywnych skojarzeń związanych z oksytocyną, każda substancja wpływająca na emocje i logikę myślenia może mieć jednocześnie działanie negatywne - podkreślają Naukowcy z Uniwersytetu Amsterdamskiego i Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer Szewie (Izrael).

W ich badaniach wzięło udział 60 ochotników (mężczyzn), z których poproszono o to, by wdychali napar zawierający oksytocynę lub placebo. Wszyscy badani grali w wirtualną grę, podczas której mieli zgadnąć, na którą stronę spadnie podrzucana moneta. Podczas pierwszej rundy zostali poinformowani, że za poprawną odpowiedź otrzymają nagrodę (1 euro), która zostanie podzielona pomiędzy członków grupy.

Podczas drugiej rundy mężczyzn poinformowano, że zysk będzie przeznaczony tylko dla nich samych. Naukowcy zapewnili graczy, że nie będą monitorowani, lecz po zakończeniu każdej z rund muszą powiedzieć, ile razy udało im się zgadnąć poprawnie. Wszyscy powinni byli odpowiedzieć, że prawidłowe odpowiedzi stanowiły około 50 proc., jednak tak się nie stało.

Okazało się, że osoby wcześniej wdychające oksytocynę twierdziły, iż udało im się zgadnąć w 80 proc. przypadków, podczas gdy osoby wdychające placebo odpowiadały, że było to 67 proc. przypadków. Rezultaty te dotyczyły pierwszej rundy, gdy zysk miał być dzielony. Po drugiej rundzie jednak grupa wdychająca oksytocynę nie kłamała częściej niż grupa kontrolna.

"Sugeruje to, że oksytocyna zwiększa prawdopodobieństwo kłamania dla dobra innych, jednak już nie dla swoich własnych" - zauważają badacze.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!