Senat: bez poprawek do noweli o zmianach w POZ

3 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Senacka komisja zdrowia pozytywnie oceniła w czwartek nowelę ustawy umożliwiającą otwieranie młodym pediatrom i internistom praktyk podstawowej opieki zdrowotnej i podpisywanie umowy z NFZ. Senatorowie nie zgłosili żadnych poprawek.

Nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Sejm uchwalił 21 marca.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przypomniał na posiedzeniu komisji, że celem tej nowelizacji jest zwiększenie liczebności kadr pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej. „Proponujemy uregulowanie katalogu lekarzy, którzy mogą pełnić rolę lekarza rodzinnego. Dziś mogą to być lekarze rodzinni oraz część lekarzy innych specjalizacji, którzy nabyli uprawnienia poprzez staż pracy w POZ” - mówił.

Zapewnił, że nie będzie takich sytuacji, gdy w POZ lekarze pediatrzy będą leczyli dorosłych, a interniści – dzieci, ponieważ w ustawie jest zapis, że lekarze ci tworząc POZ mają wykonywać obowiązki w zakresie swych kompetencji.

Senator Alicja Chybicka (PO), prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, przekonywała, że wbrew niektórym opiniom wejście w życie tej nowelizacji nie spowoduje, że ze szpitalnych oddziałów pediatrycznych nagle odejdą pediatrzy. Wskazała, że obecnie kształci się bardzo wielu pediatrów, a ankiety wśród lekarzy w trakcie specjalizacji z pediatrii pokazały, że ok. 50 proc. z nich chce pracować w POZ, a mniej więcej tyle samo w szpitalach.

Nowelizacja, której projekt przygotowało ministerstwo zdrowia, umożliwia lekarzom pediatrom wraz z internistami po zrobieniu specjalizacji otwieranie samodzielnych poradni podstawowej opieki zdrowotnej i podpisywanie umów z NFZ.

Obecnie praktykę POZ może otworzyć lekarz po ukończeniu specjalizacji z medycyny rodzinnej. Taką praktykę prowadzić mogą także interniści i pediatrzy, jednak tylko ci, którzy od lat pracują w POZ. Natomiast młodzi lekarze pediatrzy mogą być wyłącznie pracownikami placówki POZ lub liczyć na zatrudnienie w szpitalu. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!