W Poznaniu otwarto dom krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych

3 kwi 2014 r.

Dom Krótkiego Pobytu w Poznaniu. Fot. stowarzyszenienatak.pl

W czwartek w Poznaniu otwarto dom krótkiego pobytu dla osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Placówkę prowadzić będzie Stowarzyszenie Na Tak, które od 25 lat zajmuje się opieką osób niepełnosprawnych.

Dom został zlokalizowany w zabytkowej willi przy ul. Płowieckiej 15, która została przekazana Stowarzyszeniu Na Tak w testamencie przez lekarkę Halinę Sobkiewicz. W ramach budżetu obywatelskiego przystosowano budynek na potrzeby niepełnosprawnych osób, wyposażono i zapewniono środki na 5-letnią działalność.

Z ośrodka korzystać będą mogły osoby z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, którym zapewniona zostanie fachowa opieka m.in. terapeutów, fizjoterapeutów i pedagogów. Czas pobytu osoby w ośrodku nie może przekroczyć 21 dni.

Placówka będzie oferować opiekę w sytuacjach planowanych oraz nagłych, takich jak m.in. pobyt rodzica w szpitalu czy wyjazd służbowy. Stowarzyszenie umożliwi pozostawienie niepełnosprawnego również na czas wyjazdu na wakacje.

"Zdajemy sobie sprawę, że całodobowa opieka nad osobą niepełnosprawną jest dużym wyzwaniem, dlatego będzie istniała możliwość planowego pozostawienia takiej osoby w naszym ośrodku i odpoczynku od obowiązków, aby wyjechać np. na wakacje" - powiedziała PAP Natalia Marciniak-Madejska ze Stowarzyszenia Na Tak, które będzie prowadzić placówkę.

Ważne jest, aby pracownicy placówki wzbudzali zaufanie osób niepełnosprawnych intelektualnie - dodała. "Taka osoba wyrwana ze swojego środowiska przeżywa sytuację traumatyczną, dlatego chcemy zapewnić jej kontakt również z naturalnym środowiskiem, żeby czuła się w naszej placówce komfortowo" - przyznała Marciniak-Madejska.

W domu znajdują się cztery pokoje z łazienkami oraz wspólna część kuchenna. Placówka zostanie wyposażona w meble i niezbędny sprzęt do opieki nad niepełnosprawnymi m.in. podnośniki, łóżka rehabilitacyjne, blokomoduły, czyli sprzęt do pozycjonowania ciała osoby niepełnosprawnej.

Koszt realizacji przedsięwzięcia wyniósł 2,5 mln zł, z czego 2,2 mln zł pochodzi z budżetu obywatelskiego, a 300 tys. zł ze środków własnych stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Na Tak od 25 lat zajmuje się opieką ponad 650 osób niepełnosprawnych. Prowadzi 11 ośrodków dla osób niepełnosprawnych, w tym przedszkole specjalne "Orzeszek" oraz szkołę specjalną "Zakątek". (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!