Amazonki zachęcają do badań w Poradni z Apetytem na życie

4 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Polskie Amazonki Ruch Społeczny zachęcają mieszkańców stolicy do odwiedzenia Poradni z Apeytytem na życie oraz skorzystania z badań i konsultacji w kierunku profilaktyki różnych nowotworów. Odbywają się one w systemie cegiełkowym.

Poradnia działa w ramach Lecznicy Onkologicznej – Onkolmed na ul. Nowourysnowskiej 139L w Warszawie. Chętne osoby mogą w niej wykonać USG piersi (w każdy czwartek w godzinach 13.50 – 14.50) oraz USG dopochwowe narządów rodnych (w każdy poniedziałek między godz. 16.00 – 17.00).

Na badanie znamion w ramach profilaktyki czerniaka należy zgłaszać się do gabinetu dermatologicznego poradni w każdy piątek w godzinach 17.00 – 19.00, a na konsultacje pod kątem profilaktyki zakażeń wirusem HCV, który wywołuje zapalenie wątroby typu C - do gabinetu chorób zakaźnych w pierwszy czwartek miesiąca w godzinach 17.00 – 19.00. Na badania można się rejestrować pod numerem tel. 22 643 45 03.

Jak informują Amazonki, poradnia będzie działać w systemie cegiełkowym. Każda osoba, która skorzysta z badań zostanie poproszona o wpłacenie 20 zł, które zostaną przekazane na ufundowanie kolejnych badań dla pozostałych chętnych.

"Ze względu na ogromne zainteresowanie badaniami, postanowiliśmy uruchomić cegiełkowy system finansowania kolejnych wizyt. Z całego serca chcemy zapewnić badania wszystkim chętnym, dlatego prosimy o wsparcie osoby, które już z nich skorzystały" – tłumaczy Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Przypomina, że Amazonki od lat działają na rzecz profilaktyki. "Od zeszłego roku prowadzimy kampanię +Apetyt na życie+. Edukacja to pierwszy krok do walki o zdrowie. W naszym przekonaniu kolejnym kluczowym zadaniem jest zapewnienie lepszego dostępu do badań profilaktycznych. Dzięki badaniom sprawdzamy stan naszego zdrowia i dajemy sobie szansę na szybką reakcję, jeśli zajdzie taka potrzeba” - mówi Kozik.

USG piersi pozwala wykrywać najdrobniejsze zmiany w piersiach oraz okolicznych węzłach chłonnych. Jest nieinwazyjne. Najlepiej wykonać je w pierwszej fazie cyklu miesięcznego, czyli do 10 dnia po miesiączce. Jest to badanie polecane szczególnie kobietom młodszym przed 50. rokiem życia, ale wykonuje się je także u kobiet starszych, ponieważ stanowi ono uzupełnienie mammografii.

Dopochwowe USG pozwala na dokładną ocenę narządów rodnych i zwiększa szansę na wykrycie zmian powstających w ich obrębie. Jest zalecane kobietom, które rozpoczęły życie płciowe.

Obejrzenie znamion w powiększeniu (tzw. dermoskopem) pozwala zdecydować, które z nich mogą być niebezpiecznie i które należy usunąć, tak by zmniejszyć ryzyko czerniaka. Polacy ze względu na jasną karnację są w grupie ryzyka zachorowania na ten najzłośliwszy nowotwór skóry. Wykrycie go we wczesnych stadiach pozwala wyleczyć blisko 100 proc. pacjentów.

WZW C jest obecnie uważane za jedną z głównych przyczyn raka wątrobowokomórkowego, ale w porę wykrytą infekcję można skutecznie leczyć i zapobiegać jej poważnym powikłaniom, do których oprócz raka należy też marskość wątroby. Na konsultacje do Poradni z Apetytem na życie mogą zgłaszać się osoby, które chcą się dowiedzieć, jak zabezpieczyć się przed zakażeniem, a także osoby, u których wykryto infekcję HCV.

Ponadto, wraz z Poradnią Genetyczną Genomed Amazonki uruchomiły infolinię (numer 516 156 891), która umożliwia odbycie telefonicznych konsultacji genetycznych w każdą trzecią środę miesiąca od godz.17.00 do 18.00.

Szczegółowe informacje na temat badań i konsultacji dostępne są na stronie organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny (ruchspołeczny.org.pl).

Amazonki przypominają, że szczególną troskę o regularne wykonywanie badań profilaktycznych powinny wykazać osoby genetycznie obciążone ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy lub znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!