Ketamina pomaga na depresję

4 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Eksperymentalna terapia ketaminą pomogła nawet osobom, które od dziesięcioleci były bezskutecznie leczone z powodu depresji - informuje „Journal of Psychopharmacology”.

Depresja jest częstym problemem - w jakimś okresie życia dotyka co dziesiątej osoby. Środki antydepresyjne, na przykład prozac, czy terapie behawioralne pomagają wielu pacjentom, jednak u niektórych choroba jest oporna na wszelkie formy leczenia.

Badania kliniczne na niewielkiej grupie 28 osób dały obiecujące wyniki. W przypadku części pacjentów objawy depresji znikły w ciągu sześciu godzin od przyjęcia pierwszej niewielkiej dawki ketaminy. Stan czterech pacjentów pod wpływem ketaminy tak bardzo się poprawił, że nie był już klasyfikowany jako depresja. Lek pomagał nawet osobom cierpiącym na niepoddającą się leczeniu depresję od 20 lat.

Pacjenci czuli całkowitą zmianę, powrót do normalnego sposobu myślenia, zaś ich krewni mówili „Odzyskaliśmy go”. - mówił BBC kierujący badaniami dr Rupert Mc Shane z Oxford Health NHS Foundation Trust.

Ketamina stosowana jest w medycynie i weterynarii jako lek do znieczulania przedoperacyjnego. Oprócz wywoływania narkozy ma także działanie przeciwbólowe.

Z przyjmowaniem ketaminy mogą się wiązać poważne skutki uboczne – w jednym przypadku doszło do przerwania dopływu krwi do mózgu. Wiadomo, że może powodować halucynacje, nudności i wymioty, wzrost ciśnienia tętniczego i ciśnienia śródczaszkowego. Jej długotrwałe zażywanie uszkadza układ moczowy. Dlatego autorzy badań przestrzegają przed samodzielnym przyjmowaniem tej silnie działającej substancji – zwłaszcza, że podawana jest dożylnie.

Problemem jest też czas działania - na niektóre osoby ketamina przestaje działać już po kilku dniach, natomiast u innych pozostaje skuteczna miesiącami.

Zdaniem specjalistów ketamina nie zastąpi prozacu, jednak jej stosowanie, to zupełnie nowe podejście do leczenia depresji. Najwyraźniej działając substancjami chemicznymi da się poprawić (przynajmniej na pewien czas) nawet stan osób, które uchodziły za nieuleczalnie chore. Zapewne da się zatem opracować lek o podobnym działaniu pozbawiony wad ketaminy – na przykład długodziałający spray do inhalacji. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!