Większości zgonów na raka jelita grubego można zapobiec

5 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Wykonanie tylko jednej kolonoskopii między 55. a 65. r. życia zapobiega zgonowi z powodu raka jelita grubego – przypomniał w rozmowie z PAP prof. Jarosław Reguła, który kieruje programem badań przesiewowych w kierunku tego nowotworu.

„Liczba zachorowań na raka jelita grubego ciągle rośnie i będzie rosła, ponieważ najważniejszym czynnikiem ryzyka tego nowotworu jest wiek, a społeczeństwo się starzeje” – powiedział prof. Reguła, który jest kierownikiem Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie. Rocznie w Polsce odnotowuje się ponad 16 tys. nowych zachorowań na raka jelita grubego wśród mężczyzn i kobiet oraz ok. 10 tys. zgonów z jego powodu. W 2025 liczba zachorowań prawdopodobnie sięgnie już 22-25 tys. chorych.

W naszym kraju - zaznaczył specjalista - odsetek pięcioletnich przeżyć, który jest jednym ze wskaźników skuteczności leczenia nowotworów, wynosi wśród chorych z rakiem jelita grubego 44-47 proc.

Jego zdaniem jest to znaczna poprawa w porównaniu z latami 90. XX wieku, kiedy Polska miała najgorsze wyniki leczenia raka jelita grubego - pięć lat przeżywało wówczas jedynie 20-25 proc. chorych. „Jednak w wysoko rozwiniętych krajach Europy odsetek ten wynosi obecnie ok. 60 proc. Mamy zatem jeszcze co nadal nadrabiać” – powiedział ekspert.

Prof. Reguła zwrócił uwagę, że na odsetek pięcioletnich przeżyć w największym stopniu wpływa to, w jakim stadium zostanie wykryty rak jelita grubego. Jeśli jest to stadium najwcześniejsze, tzw. pierwsze, to odsetek ten wynosi 90-95 proc. Oznacza to, że taki odsetek osób zostaje wyleczonych. W stadiach średnio zaawansowanych odsetek przeżyć wynosi 30-70 proc, a w najbardziej zaawansowanych niestety poniżej 10 proc.

„Co więcej, leczenie chorych z zaawansowanym nowotworem zwykle jest najdroższe, bo wymaga stosowania nowych i bardzo drogich leków stosowanych w terapii paliatywnej, która wydłuża życie, ale go nie ratuje” – tłumaczył specjalista.

Przypomniał, że rak jelita grubego należy do trzech nowotworów złośliwych – obok raka szyjki macicy i raka piersi u kobiet, które jako jedyne można wykrywać w fazie najwcześniejszej, bezobjawowej, w tzw. przesiewowych badaniach populacyjnych. „We wszystkich pozostałych nowotworach niestety czekamy na pierwsze objawy. Nie mamy wyjścia, bo w innych nowotworach nie udokumentowano skuteczności badań przesiewowych” – zaznaczył prof. Reguła.

Od 2000 r. w Polsce prowadzony jest Program Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego (PBP), który wykorzystuje badanie kolonoskopowe. Na początku był on prowadzony wyłącznie w systemie bez zaproszeń. "Pacjenci w wieku 50-65 lat zgłaszali się na bezpłatną kolonoskopię sami, albo byli kierowani na nią przez lekarzy POZ” – wyjaśnił prof. Reguła.

Według niego optymalnym rozwiązaniem jest jednak program przesiewowy, w którym do określonej populacji osób – w wieku 55-65 lat - wysyła się zaproszenia na kolonoskopię. W Polsce jest on wprowadzany stopniowo od 2012 r. „W 2013 r. kolonoskopię przesiewową w tym systemie oferowało 15 ośrodków, ale mamy nadzieję, że w 2014 r. będzie ich już 20, a w 2015 r. - 30” – powiedział prof. Reguła. Dodał, że jednocześnie działać nadal powinno 60-70 ośrodków wykonujących badania w systemie bez zaproszeń.

Kolonoskopia umożliwia wykrywanie wczesnych, zupełnie bezobjawowych stadiów raka jelita grubego, a także łagodnych zmian przedrakowych, tzw. polipów (inaczej gruczolaków), z których w ciągu kilkunastu lat może rozwinąć się nowotwór złośliwy. Szacuje się, że polipy występują mniej więcej u co trzeciej osoby dorosłej po 50. roku życia.

„Kolonoskopia jest tak skutecznym badaniem, że wystarczy je wykonać raz na 10 lat, by uniknąć zgonu z powodu raka jelita grubego. Jeżeli osoba między 55. a 65. rokiem życia podda się kolonoskopii i nie wykryje się u niej polipów to mamy duże prawdopodobieństwo, że nie pojawią się one przez najbliższe kilkanaście lat, a nawet już do końca życia” – podkreślił specjalista. Jak zaznaczył, dodatkową zaletą kolonoskopii jest to, że jeśli wykryje się polipy to można je od razu usunąć.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!