Pod Olsztynem powstanie dom dla autystycznych dorosłych

6 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Pod Olsztynem powstanie dom, w którym autystyczne osoby dorosłe będą mieszkały wraz z opiekunami i będą mieć możliwość podjęcia pracy. Będzie on nosił nazwę Warmińska Kuźnia Pracy Modraszek - poinformowała dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie Agnieszka Jabłońska.

W domu, który będzie zbudowany na terenie powiatu olsztyńskiego, ma zamieszkać od 5 do 20 osób. "Jesteśmy na etapie poszukiwania terenu pod budowę, chcemy ją znaleźć do końca wakacji, a w przyszłym roku planujemy już budowę domu. Rozmawiamy o tej sprawie z prezydentem Olsztyna, starostą olsztyńskim, ale także i przedstawicielami biznesu" - podkreśliła Jabłońska.

"Chcemy pozyskać ziemię na inwestycję jak najmniejszym kosztem, najlepiej albo w formie darowizny albo użyczenia. Szacujemy, że cała inwestycja będzie kosztowała od 2 do 5 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z odpisów podatkowych przekazywanych na organizacje pożytku publicznego, z darowizn indywidualnych i zbiorowych" - dodała.

Założenie jest takie, aby w domu Modraszek zamieszkały autystyczne osoby dorosłe, które, mimo, że kończą szkołę przysposobienia do zawodu, mają znikome możliwości podjęcia pracy na otwartym rynku. Dlatego w Kuźni Pracy Modraszek będą one nie tylko mieszkały, ale będą miały możliwości podjęcia pracy zarobkowej. "Będą mogły, bo tego uczą się w naszej szkole, zająć się rękodzielnictwem, od lat przygotowują w naszej placówce kartki świąteczne i wyroby ceramiczne na zamówienie różnych firm" - dodała Jabłońska.

Do ośrodka mają trafić absolwenci Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie, gdzie uczą się osoby niepełnosprawne do 24. roku życia. "Naszą misją jest to, by zapewnić rodziców niepełnosprawnych dzieci, że będą one miały dobrą opiekę w razie, gdy ich zabraknie, bo to jest największą bolączką rodziców i spędza im sen z powiek" - dodała Jabłońska.

Do Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie uczęszcza 400 dzieci. Są tu przedszkola integracyjne i specjalne, specjalna szkoła podstawowa i gimnazjum oraz szkoła przysposobienia do zawodu. Podopieczni to w większości autystycy, którzy inaczej niż przeciętny człowiek reagują na bodźce z zewnątrz. Otoczenie odbiera ich codzienne zachowanie jako nietypowe.

Zmysły osób autystycznych, czyli smak, wzrok, słuch, dotyk mogą być albo nadwrażliwe na bodźce z zewnątrz albo za mało wrażliwe. Dlatego, w zależności od stopnia wrażliwości osoby te potrzebują wzmocnionych stymulacji, by móc zareagować na informację z zewnątrz albo wręcz przeciwnie - bodźce, które dla zwykłych ludzi przekazują neutralne informacje, są dla nich bardzo silne.

Autystycy mogą być nadwrażliwi na dotyk, temperaturę, mogą odbierać proste dźwięki z zewnątrz jako zbyt hałaśliwe, mogą nie lubić jaskrawych kolorów albo wręcz przeciwnie wpatrywać się w światło żarówki, lubić ostre zapachy, np. farb czy benzyny.

Osoby autystyczne często są bardzo wrażliwe i inteligentne, choć mogą nie umieć tego powiedzieć. Potrafią wyrażać swoje emocje śpiewając, tańcząc, a nawet pisząc wiersze. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!