Zdrowe zęby dają przewagę w sporcie

7 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dbając o zęby, elita sportowców zapewnia sobie dodatkową szansę na zdobycie medalu – informuje serwis „BBC News/Health”.

Choć regularne szczotkowanie, płyn do płukania ust i stosowanie nici dentystycznej to za mało by przeciętny sportowiec został złotym medalistą, w przypadku najlepszych zawodników różnice poziomu mogą być tak niewielkie, że liczy się każda przewaga – mówili uczestnicy odbywającej się w Londynie konferencji „The Oral Health and Performace in Sport”.

Stan jamy ustnej wielu sportowców jest na tyle zły, że może pogarszać wydolność. Ból zębów zakłóca ich sen, utrudnia trening, zaś stan zapalny dziąseł ujemnie wpływa na cały organizm – może na przykład sprzyjać cukrzycy typu 2 i problemom z sercem.

Tymczasem badania opublikowane w ubiegłym roku przez British Journal of Sports Medicine wskazują, że co piąty uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Londynie w roku 2012 miał tak duże problemy z zębami i jamą ustną, że ujemnie wpływało to na osiągane wyniki.

Dr Mike Loosemore, który pracował z reprezentacją brytyjskich pięściarzy przez 17 lat i jest obecnie konsultantem English Institute of Sport powiedział BBC, że obserwował, jak problemy z zębami zakłócają trening i pogarszają fizyczne możliwości, co miało swoje konsekwencje na ringu.

Lekarze opiekujący się brytyjskimi bokserami starają się poprawić sytuację dzięki regularnym kontrolom dentystycznym, choć ich wykonywanie nie jest szczególnie lubiane przez zawodników.

”Oni nie lubią chodzić do dentysty, wolą trenować. Jednak kontrole poprawiły stan zębów, dzięki czemu spędzają więcej czasu na treningach i stają się lepszymi bokserami” - mówi Loosemore. - „Teraz mogą tego nie doceniać, ale mam nadzieję, że docenią, gdy zdobędą złote medale na olimpiadzie w Rio w roku 2016”.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!