Materialiści nie doceniają tego, co mają

7 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Ludzie o nastawieniu materialistycznym są często nieszczęśliwi, bo skupiają się na tym, czego im brakuje, zamiast czuć wdzięczność za to, co już posiadają – informuje „Personality and Individual Differences”.

Wyniki wielu badań naukowych pokazały, że materialiści są mniej zadowoleni z życia i mają niższe poczucie własnej wartości niż inni ludzie. Odczuwają także mniejszą satysfakcję z relacji interpersonalnych i rzadziej angażują się w inicjatywy społecznościowe. Naukowcy z Uniwersytetu Baylor (USA) wyjaśniają, dlaczego tak się dzieje.

„Nasza zdolność do adaptacji do nowych sytuacji może pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego duża ilość dóbr materialnych nie czyni nas szczęśliwszymi. Sęk w tym, że im więcej rzeczy posiadamy, tym bardziej rosną nasze oczekiwania, a nie poziom szczęścia” – tłumaczy James Roberts, jeden z badaczy.

Naukowcy przekonują, że kupno większego domu, czy droższego samochodu, nie sprawi, że będziemy bardziej zadowoleni z życia, gdyż nowo nabyte dobra materialne staną się naszym punktem odniesienia dla jeszcze bardziej wygórowanych pragnień. Jest to tzw. kierat konsumpcji.

Badacze uważają, iż najszczęśliwsi są nie ci, którzy dużo mają, ale ci, którzy doceniają to, co mają.

„Wdzięczność jest związana z pozytywnym podejściem do życia i zazwyczaj odnosi się do innych ludzi” – mówi główna autorka badania, Jo-Ann Tsang.

Według naukowców, osoby materialistyczne są za bardzo skoncentrowane na sobie i na tym, czego im brakuje, co prowadzi do niezadowolenia z aktualnej sytuacji życiowej. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!