Powołano stowarzyszenie dla pacjentów z arytmią serca

8 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

O oficjalnym rozpoczęciu działalności stowarzyszenia dla pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi poinformowano w piątek w trakcie spotkania edukacyjnego organizowanego przez fundację „Serce dla Arytmii”.

W spotkaniu inauguracyjnym, które odbyło się 4. kwietnia w Pałacu Staszica w Warszawie, wzięli udział wybitni polscy specjaliści z dziedziny kardiologii, którzy opowiadali o najczęściej występujących zaburzeniach rytmu serca, dostępnych w Polsce sposobach leczenia oraz okolicznościach mogących wskazywać na istnienie problemów kardiologicznych.

Gościem specjalnym spotkania była aktorka Izabela Kuna, która podzieliła się ze słuchaczami swoimi osobistymi doświadczeniami z tego zakresu.

W wydarzeniu uczestniczyły 64 osoby, a 44 spośród nich zadeklarowały chęć przynależenia do nowo powstałego stowarzyszenia, które ma na celu zrzeszanie pacjentów i wszystkich osób zainteresowanych obecnym stanem wiedzy na temat zaburzeń rytmu serca oraz współczesnych metod diagnozy i leczenia tych dolegliwości. Według gospodarzy spotkania, to pierwsze stowarzyszenie w Polsce, które umożliwia pacjentom z arytmią serca wywieranie realnego wpływu na decyzje w tym obszarze opieki zdrowotnej.

„Takie stowarzyszenia funkcjonują w Europie i na całym świecie, i są równoprawnym partnerem w dyskusji o systemie opieki zdrowotnej, o tym jak leczyć i które metody terapeutyczne wybierać” – podkreślał prof. Łukasz Szumowski, jeden z prelegentów.

Arytmie to szeroka grupa schorzeń charakteryzujących się nieregularną pracą serca, obejmujących zarówno łagodne i niewymagające leczenia przypadki, jak i przykłady ciężkich dolegliwości mogących doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

Jedną z najczęściej występujących arytmii jest migotanie przedsionków, na które szczególnie narażeni są pacjenci po 65. roku życia.

Wśród metod leczenia zaburzeń rytmu serca wymienia się stosowanie leków przeciwzakrzepowych, wszczepianie stymulatorów serca, bądź defibrylatorów oraz przeprowadzanie zabiegu ablacji. Metody terapii i diagnozy są wciąż unowocześniane, aby zapewnić coraz liczniejszym pacjentom skuteczne i szybkie wykrywanie choroby oraz efektywne leczenie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!