Bezpłatne szczepienia 13-latek z Radomia przeciw wirusowi HPV

8 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

13-letnie dziewczęta z Radomia będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV, który może wywołać raka szyjki macicy. Szczepienia zostaną sfinansowane w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. Głosowało za tym prawie 5,5 tys. mieszkańców Radomia.

Jak poinformowała we wtorek dziennikarzy wiceprezydent Radomia Anna Kwiecień, aby trzynastolatki skorzystały ze szczepień, zgodę na to muszą wydać rodzice lub prawni opiekunowie. Do końca kwietnia w punkcie szczepień przy miejskim szpitalu zbierane będą deklaracje. Pierwsze szczepienia odbędą się w czerwcu. Szczepionka podawana jest w trzech dawkach.

Projekt przewidujący bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) zgłosił - jako propozycję do budżetu obywatelskiego - prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. Jego wniosek zyskał aprobatę radomian; uzyskał prawie 5,5 tys. głosów. Na bezpłatne szczepienia przeznaczonych zostanie 300 tys. zł.

W tym roku w ramach budżetu obywatelskiego w Radomiu realizowanych jest 11 projektów. Jest to m.in. projekt banku żywności, który odbiera z giełdy rolnej niesprzedane warzywa, działania związane z usprawnieniem ruchu rowerowego w mieście i budowa boisk szkolnych. Tegoroczny budżet obywatelski wynosi 3 mln zł.

Kosztowniak powiedział, że zgłosił szczepienia dla dziewcząt do budżetu obywatelskiego, bo z kasy miasta finansowane są już podobne akcje profilaktyczne. Od 9 lat miasto przeznacza m.in. pieniądze na darmowe szczepionki dla seniorów przeciwko grypie.

„Musimy dokonywać pewnych wyborów. Mamy świadomość, że pieniędzy w budżecie miasta nigdy nie będzie tak wiele, żeby sfinansować w stu procentach różne działania profilaktyczne” – mówił Kosztowniak. Dodał, że zdecydował się na zgłoszenie bezpłatnych szczepień do budżetu obywatelskiego, bo chciał dać przykład innym, że takie przedsięwzięcia także mogą być realizowane z tego źródła.

Zajmująca się od 15 lat szczepieniami lekarka Stanisława Szcześniak-Mazur, przekonywała, że warto zaszczepić dziewczęta przeciwko wirusowi HPV. Dodała, że szczepienie nie jest szkodliwe. „Szczepionka nie zawiera wirusa. Są w niej tylko elementy białkowe wirusa, które mają spowodować wytworzenie przeciwciał, by się nie zakazić” – wyjaśniła.

Projekt skierowany jest do mieszkających w Radomiu dziewcząt, które urodziły się w 2001 roku. Dotyczy to blisko tysiąca 13-latek.

Wirus brodawczaka ludzkiego należy do najbardziej rozpowszechnionych na świecie. Szacuje się, że do 50. roku życia 80 proc. kobiet ulega zakażeniu tym wirusem na drodze seksualnej. U większości z nich w ciągu 2 lat dochodzi do eliminacji wirusa, jednak u pewnej części nie zostaje on usunięty z organizmu i może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Obecność wirusa HPV wykrywa się w ponad 90 proc. przypadków raka szyki macicy.

Jako profilaktykę raka szyjki macicy u dziewcząt i młodych kobiet szczepienia przeciw wirusowi HPV zalecają Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!