Sekwencjonowanie DNA w walce z zatruciami pokarmowymi

9 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dzięki sekwencjonowaniu genomów bakterii i wirusów powodujących zatrucia pokarmowe ich zwalczanie ma się stać szybsze i prostsze – informuje Reuters.

Projekt chcą zrealizować specjaliści z amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Dotychczasowe metody rozpoznawania przyczyny masowych zatruć opierają się na wykrywaniu charakterystycznych fragmentów DNA – co jednak nie zawsze daje dostatecznie precyzyjny wynik. A amerykański Kongres przeznaczył na program „zaawansowanej detekcji molekularnej” 30 milionów dolarów.

Jako pierwsza ma być sekwencjonowana listeria – bakteria, która zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby spowodowanych zgonów na skutek zatruć pokarmowych. Szczególnie zagraża kobietom w ciąży.

Sekwencjonowane będzie DNA listerii pochodzących ze wszystkich stwierdzonych przypadków infekcji a także z próbek zakażonej żywności. Oprócz łatwiejszego i szybszego wykrywania, sekwencjonowanie ma pomóc w zrozumieniu sposobów rozprzestrzeniania się patogenów, co ułatwi zapobieganie groźnym zatruciom.

Jeśli DNA bakterii czy wirusa pochodzącego od różnych chorych jest identyczne, wskazuje to na wspólne źródło zakażenia. Na podstawie sekwencji można też przewidzieć odporność na antybiotyki oraz to, na ile groźna jest bakteria bądź wirus.

Kluczowe znaczenie będzie mieć możliwość szybkiego porównywania tysięcy genomów dzięki ogromnej federalnej bazie danych CDC. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!