„Selfie” mogą zaburzać obraz ciała

11 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Zbyt długie wpatrywanie się w umieszczone na Facebooku zdjęcia przyjaciół może prowadzić do zaburzeń obrazu własnego ciała – ostrzegają autorzy badań, których wyniki ogłoszono na konferencji w Seattle.

Młode kobiety są szczególnie aktywnymi użytkowniczkami portali społecznościach i umieszczają w sieci znacznie więcej swoich zdjęć niż mężczyźni. Naukowcy z University of Strathclyde, Ohio University oraz University of Iowa przeprowadzili sondaż wśród 881 studentek college’ów. Pytania dotyczyły aktywności na Facebooku, diety, ćwiczeń oraz obrazu ciała.

Jak wykazała analiza odpowiedzi, kobiety spędzające dużo czasu na przeglądaniu zdjęć przyjaciół z Facebooka mogą poczuć się niepewnie, jeśli chodzi o obraz własnego ciała. Im bardziej są eksponowane na takie obrazy, tym większą mają tendencję do porównywania się z nimi. Takie porównania z reguły wypadają na niekorzyść.

Zdjęcia przyjaciółek na Facebooku wywierają większy wpływ, niż zamieszczane przez massmedia zdjęcia celebrytów, ponieważ chodzi o osoby, z którymi utrzymuje się bezpośrednie kontakty. Jednak powstające pod wpływem ich oglądania opinie o własnym ciele są równie nierealistyczne – twierdzą eksperci.

Mimo zaobserwowanego wpływu na obraz ciała badania nie wykazały, aby oglądanie zdjęć na Facebooku miało związek z zaburzeniami odżywiania w rodzaju anoreksji. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!