Czujniki mogą pomóc osobom po amputacjach

15 kwi 2014 r.

Czujnik wykrywający ucisk i ocieranie się protezy o skórę. Fot. bbc.com

Nowy typ czujnika nacisku powinien zapobiec bolesnym i kłopotliwym otarciom kikuta u osób po amputacjach - informuje serwis „BBC News”.

Wiele osób po amputacjach ma uszkodzone nerwy i skóra ich kikuta jest mało wrażliwa na ból, co sprzyja powstawaniu uszkodzeń. Zanim coś poczują może dojść do poważnego w skutkach zakażenia.

Czujnik jest cienki i giętki – przypomina mały, złocisty znaczek pocztowy. Przymocowuje się go do wyściółki kikuta – czegoś w rodzaju wyściełanej skarpety. Czujnik przesyła informacje do lekarza, który może monitorować zjawiska zachodzące podczas poruszania się pacjenta. Dzięki temu wie, w jaki sposób poprawić dopasowanie protezy.

W odróżnieniu od dotychczas stosowanych, nowe czujniki wykrywają nie tylko ucisk, ale także ocieranie się protezy o skórę. Dzięki temu można zapobiec powstawaniu otarć, obrzęków i owrzodzeń, wykrywając niepokojące zmiany we wcześniejszej fazie. Szczególnie istotne jest to w przypadku młodych pacjentów, których kikuty jeszcze rosną, a protezy trzeba wymieniać na większe nawet kilka razy w roku.

Jeśli opracowane przez naukowców z Southampton University rozwiązanie się sprawdzi, czujniki mogą znaleźć zastosowanie także u osób poruszających się na wózkach, nieopuszczających łóżka i narażonych na odleżyny lub u cukrzyków, których często ocierają niewłaściwie dopasowane buty.

Zdaniem twórców, technologia może stać się powszechnie dostępna w ciągu trzech lat.

W Wielkiej Brytanii jest koło 50 000 osób po amputacji kończyn dolnych. Przeprowadzone w roku 2000 badanie wykazało, że niemal co czwarta z nich ma problemy z dopasowaniem protezy – odczuwa ból i dyskomfort. Takie osoby mają problemy z poruszaniem się, co sprzyja otyłości, a otyłość jeszcze bardziej utrudnia dopasowanie odpowiedniej protezy.

W przyszłości na podstawie odczytów z czujnika może być możliwe dopasowywanie protezy na bieżąco – na przykład poprzez dopompowanie komór powietrznych w jej gnieździe. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!