Powstał nowy oddział medycyny paliatywnej w łódzkim "Koperniku"

15 kwi 2014 r.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Fot. Facebook, profil Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Łodzi.

Jeden z największych oddziałów medycyny paliatywnej w regionie łódzkim oddano we wtorek do użytku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kopernika w Łodzi. Pozwoli on na hospitalizację ponad 600 pacjentów rocznie.

To kolejne inwestycje w ramach kompleksowej modernizacji Regionalnego Ośrodka Onkologicznego. Nowoczesny oddział powstał w pomieszczeniach po dawnej Klinice Hematologii szpitala. Pomieszczenia przeszły gruntowny remont od podstaw, z wymianą wszystkich instalacji, okien, podłóg, drzwi, przesunięciami ścian działowych. Oddział zyskał także zupełnie nowe wyposażenie.

Wprowadził się do niego oddział medycyny paliatywnej, który do tej pory funkcjonował w bardzo złych warunkach. Teraz posiada 11 dwu- i trzyosobowych przestronnych sal spełniających europejskie wymogi sanitarne. Oddział powiększył się z 14 do 29 łóżek, co pozwoli na hospitalizację dwukrotnie większej liczby pacjentów niż dotychczas - z 320 do ponad 600 osób rocznie.

"To niezwykle ważne z uwagi na ciągły niedobór łóżek tej specjalności w województwie łódzkim" - podkreśliła rzeczniczka szpitala Adriana Sikora.

Zapotrzebowanie na łóżka na oddziałach medycyny paliatywnej w regionie łódzkim szacuje się na 100, a obecnie zakontraktowane przez NFZ są w sumie tylko 44. "Województwo łódzkie pod tym względem jest na przedostatnim miejscu w Polsce" - dodała.

Oddział prowadzi wszystkie rodzaje leczenia nowotworów w najbardziej zaawansowanej fazie choroby i jako jeden z dwóch oddziałów medycyny paliatywnej w Polsce jest on zlokalizowany w wielospecjalicznym ośrodku onkologicznym.

"Umożliwia to pacjentom pełen dostęp do wszelkiej diagnostyki onkologicznej oraz do radioterapii paliatywnej na miejscu, bez konieczności przewożenia chorych do innych placówek na badania czy naświetlania" - dodała Sikora.

Inwestycja kosztowała ponad 1,56 mln zł, z czego 85 proc. pieniędzy pochodziło z UE. Wykorzystując zieleń wokół budynku, szpital chce zaaranżować ogród, z którego mogliby korzystać chorzy. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!