Muzyka gospel służy zdrowiu seniorów

22 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Seniorzy, którzy słuchają muzyki religijnej, zwłaszcza gospel, mniej boją się śmierci, są bardziej zadowoleni z życia, mają wyższe poczucie własnej wartości oraz poczucie kontroli nad własnym życiem - wynika z badań opublikowanych w piśmie "The Gerontologist".

Analizę przeprowadzili naukowcy z czterech amerykańskich uniwersytetów (Baylor University, University of Texas-San Antonio, Bowling Green State University oraz Duke University). Przyjrzeli się oni danym pochodzącym z szerzej zakrojonych badań "Religion, Aging, and Health Survey", w których wzięły udział osoby po 65. roku życia (zarówno o białym, jak i o czarnym kolorze skóry). Pod uwagę wzięto grupę 1024 osób, wśród których znaleźli się praktykujący chrześcijanie, ateiści oraz osoby, które w przeszłości identyfikowały się z chrześcijaństwem, ale przestały praktykować.

Badani wzięli udział w ankiecie dotyczącej tego, jak często słuchali muzyki religijnej, w tym muzyki gospel, w skali od "nigdy" do "kilka razy dziennie". Następnie mieli określić, w jakim stopniu identyfikują się ze zdaniami takimi jak: "trudno mi poradzić sobie z myślą o śmierci", "to są najlepsze lata mojego życia", "mam pozytywny stosunek do siebie" czy "mam duży wpływ na większość rzeczy w moim życiu".

Po przeanalizowaniu ankiet okazało się, że muzyka religijna wpływała pozytywnie na stan ducha seniorów bez względu na wiek, kolor skóry czy status społeczno-ekonomiczny.

"Religia jest ważnym zasobem społeczno-emocjonalnym, który już wcześniej łączono z korzystnym oddziaływaniem na zdrowie psychiczne seniorów. Te badania wskazują, że również słuchanie muzyki religijnej sprzyja dobremu samopoczuciu" - komentują badacze. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!