Grzeczne dziecko przy pokrojonym posiłku

28 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dzieci, które spożywają jedzenie pokrojone na kawałki są bardziej posłuszne i mniej agresywne przy stole niż dzieci, które muszą same pogryźć otrzymane produkty – informuje czasopismo „Eating Behaviors”.

Naukowcy z Uniwersytetu Cornella (USA) wiedzą, jak sprawić, by dziecko zachowywało się grzecznie przy stole. Wystarczy pokroić to, co znajduje się na jego talerzu na gotowe do spożycia kawałeczki.

Badacze przez dwa dni obserwowali zachowanie dzieci w wieku 6-10 lat podczas wspólnego posiłku. Poprosili je, aby były grzeczne i nie wychodziły poza obręb wyznaczonego wcześniej okręgu. Część maluchów dostawała dania składające się z produktów, które trzeba było pogryźć przednimi zębami (nóżki kurczaka), a pozostałe jadły już pokrojone dania (kawałki mięsa).

Zauważono, że dzieci, które musiały obgryzać nóżki kurczaka były głośniejsze, niesforne i bardziej agresywne w stosunku do rówieśników. Częściej wbrew zakazom opuszczały wyznaczony teren oraz zachowywały się nieodpowiednio (podskakiwały, wchodziły na stół).

„Były dwa razy bardziej nieposłuszne wobec dorosłych i dwa razy bardziej agresywne w kontaktach z innymi dziećmi” – mówi Brian Wansink, współautor badania.

Dzieci spożywające pokrojone mięso kurczaka były z kolei spokojne i grzeczne.

Naukowcy radzą, aby nie podawać pociechom produktów wymagających gryzienia przednimi zębami, jak jabłka, udka kurczaka, czy kolby kukurydzy, jeśli pragniemy, aby zachowywały się one przy stole jak aniołki. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!